Durul Gence

Ölüm Nedeni: parkinson hastalığı
Öleli tam: 1 yıl, 7 ay, 21 gün olmuş.
Öldügünde: 81 yaşındaydı.

Durul Gence (d. 14 Mart 1940,[1] Ankara – ö. 20 Ekim 2021, Ankara), Türk caz müzisyeni ve orkestra şefi.

DURUL GENCE KİMDİR?
14 Mart 1940 tarihinde Ankara’da dünyaya gözlerini açan Durul Gence, 1954 yılında girdiği Deniz Harp Okulu’nda davul çalarak müzik hayatına başladı.

Askeri okulun ardından lisans eğitimini ODTÜ İdrari Bilimler Fakültesi’nde tamamladı.

1970 yılında, Kafkas kahramanı Şeyh Şamil’e adadığı ‘Şeyh Şamil’ plağı ile ünlendi.

Okul yıllarında kurduğu müzik topluluğu ve ardından çalıştığı ‘İstanbul Express’, kurduğu ‘Asia Minor Mission’ topluluklarıyla; Ajda Pekkan, Rüçhan Çamay, Gönül Yazar, Alpay, Tanju Okan, Ertan Anapa gibi isimlere eşlik eden Durul Gence, yurt dışında da Herb Geller, Sonny Sharock, Bertice Reading, Four Pennies, Lili Ivanova, Mads Vinding, Peter Bastian, Anders Koppel, Herbie Mann gibi isimlerle çalıştı.

Caz müziğinin flüt devi Herbie Mann’in ricası üzerine İstanbul konserinde kendisine eşlik etti.

1 yıl kadar Norveç’te kaldı. ODTÜ’de ve Hacettepe Üniversitesi’nde insan, müzik ve caz dersleri veren Durul Gence’nin ‘DG-4’ adında bir topluluğu bulunuyor.

Mart 2005’te 50. sanat yılını kutlayan Gence, eşiyle beraber ‘Gence Çocuk Yuvası’nı ve ‘Durul gence Sanat Kursları’nı kurdu.

Durul Gence kimdir, kaç yaşında, neden öldü? Durul Gence nin biyografisi #1

ÖLÜM NEDENİ
Rock, pop ve caza uzanan geniş alanda müzik yapan Gence uzun süredir tedavi görüyordu. Uzun süredir parkinson hastalığı ile mücadele eden 81 yaşındaki sanatçı Durul Gence, yaşamını yitirdi.

Ünlü sanatçı, üç hafta önce durumunun ağırlaşması nedeniyle Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılmıştı.

  • Durul Gence 5 (Bir Yaz Akşamı)Durul Gence 5 (Yıldızlara Ziyaret)

    Durul Gence 10 (İlk konser canlı kayıt)

    Durul Gence/Mehmet Ozan (İstanbul Express 1)

Single’lar

  • Durul Gence 5 (A Taste of Honey-Pied Piper)
  • Durul Gence 5 (Sings BeeGee’s)
  • Durul Gence 10 (Şeyh Şamil- Hilal)

Durul Gence için yapılan aramalar

Durul Gence, Durul Gence biyografi, Durul Gence hayatı, Durul Gence özgeçmişi, Durul Gence hakkında, Durul Gence doğum yeri, Durul Gence fotoğraf, Durul Gence video, Durul Gence resim, Durul Gence kimdir?, Durul Gence kaç yaşında?, Durul Gence kaç yaşında öldü? Durul Gence nereli, Durul Gence memleketi Durul Gence ne zaman ve neden öldü? Durul Gence Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Durul Gence
Google'de ara: Durul Gence