Edip Kürklü

Ölüm Nedeni: silahlı saldırı
Öleli tam: 34 yıl, 0 ay, 26 gün olmuş.
Öldügünde: 50 yaşındaydı.

Edip Kürklü (23.Mart.1938 – 21 Temmuz 1988), Topkapı Hastanesi başhekimi ve tanınmış kalp cerrahı.

5 Haziran 1988’de gazinocu ve Diyarbakırspor başkanı Mehmet Yaşar Şerbetçi’nin açık kalp ameliyatını yapmış, ancak hasta, ameliyattan bir hafta sonra hayatını kaybetmişti. Edip Kürklü, 21 Temmuz 1988’de Mehmet Yaşar Şerbetçi’nin kayınbiraderi Mustafa Turgut tarafından öldürülmüştür.

Edip Kürklü’nün öldürülmesi, Türkiye’de hasta yakını tarafından saldırıya uğrayan hekim hadiseleri içinde en acı örneklerden birini teşkil etmektedir. Anısına Türk Kalp Vakfı tarafından her yıl kardiyoloji alanında başarı göstermiş bir hekime Doç. Dr. Edip Kürklü ödülü verilmektedir.
————————-
Doç. Dr. Edip Uğurcan KÜRKLÜ; 1938 yılında Tarsus’ta doğdu. Orta ve Lise tahsilini 1957 yılında Tarsus Lisesi’nde tamamladı. 1964 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Experimental Cerrahi Kliniği’nde asistanlık yaptı. 5 yıl sonra Uzman Hekim olarak çalışmaya başladı.

İngiltere’de 1 yıl çalıştı. Güney Afrika Cape Tawn’a Prof Dr. BARNARD tarafından çağırıldı. Dünya’da ilk kez yapılacak “Kalp Değiştirme Ameliyatında” Barnard’ın 15 Asistanı içinde Baş Asistan olarak ameliyata katıldı. Ameliyat çok başarılı oldu. Dünya basınında sansasyon yaratan bir haber oldu.

Porf. Dr. BARNARD’ın Hocası Prof. LÖRU; 1,5 yıl sonra yeteneğini keşfettiği Dr. Edip Uğurcan KÜRKLÜ’yü Durban’a davet etti.

Eşi Sema KÜRKLÜ ile birlikte Durban Göğüs ve Kalp Cerrahi Merkezi’nde 2 yıl çalıştı. Askerlik yapmak üzere ülkeye döndü. İstanbul Çamlıca Askeri Hastanesi’nde görev yaparken, 1974 yılında Genel Kurmay Başkanlığı emriyle Kıbrıs Girne Askeri Hastanesi’ne tayin oldu. Gönderilme sebebi “Göğüsten Yaralanan Askerleri” tedavi etmekti. Askerlik dönüşünde Gureba Hastanesi’nde işe başladı. Doçent oldu. Bu hastanenin “Açık Kalp Cerrahi Servisi”’nde Şef olarak çalıştı.

1983 yılında İstanbul Vatan Caddesinde “Özel Topkapı Hastanesi”’ni açtı. Burada açık kalp ameliyatlarına başladı. Aynı zamanda Gureba Hastanesi’nde görevini sürdürüyordu. 1988 yılında, Yaşar ŞERBETÇİ isimli bir hasta, Topkapı Hastanesinde, Amerikalı bir Doç. Dr. tarafından yapılan başarılı bir ameliyat geçirdi. Ancak, 1-2 gün sonra kanda pıhtı ve hava ambolisi sonucu beyin tıkanıklığı oluşmuş, beyin cerrahi aciline kaldırılmasına rağmen Hasta kurtarılamamıştı. Ameliyatı Doç. Dr. Edip Uğurcan KÜRKLÜ yapmamasına rağmen, ŞERBETÇİ Ailesi onu suçladı.

20 Temmuz 1988 günü Vatan Caddesinde arabasıyla ışıklarda beklerken silahlı saldırıya uğradı. Ağır yaralandı. 3 kez ameliyat edilmesine, İngiltere’ye gönderilmesine rağmen kurtarılamadı. 2 Ağustos 1988 tarihinde yaşamını kaybetti.

Edip Kürklü ne zaman ve neden öldü?
Edip Kürklü Ölüm nedeni?
Edip Kürklü kaç yaşında öldü?
Edip Kürklü nereli?
Edip Kürklü Nerede doğdu?