Emin Saraç

Ölüm Nedeni: yaşlılık
Öleli tam: 2 yıl, 3 ay, 22 gün olmuş.
Öldügünde: 92 yaşındaydı.

Muhammed Emin Saraç (1929 – 19 Şubat 2021) Türk İslam alimiydi. Fatih Camiinde hadis ve fıkıh dersleri verdi.

Eski YÖK Başkanı Yekta Saraç ve Ciner Holding Yönetim Kurulu üyesi Fatih Saraç’ın babasıdır.

Hadis, tefsir ve fıkıh alimi M. Emin Saraç, tedavi gördüğü hastanede 92 yaşında hayatını kaybetti. Fatih Camisi’nde 65 yıl tefsir, hadis ve fıkıh dersi vermişti.

Tokat’ın Erbaa ilçesinin Tanoba kasabasında 1929 yılında doğan Saraç, ilim tahsili yüksek bir aileden geliyordu. Dedesi Nakşibendiye’den Müderris Üzeyir Efendi, Niksar’ın Keşfi Camisi Medresesi’nde müderrislik yaptı. Müderris Üzeyir Efendi, dönemin sayılı uleması arasında gösteriliyordu.

Dedesinin yanında 6 yaşında Kur’an-ı Kerim’i hatmederek hafızlığa başlayan Emin Saraç’ın ağabeyi Bahaddin Saraç, kardeşleri Osman ve Yusuf ile kız kardeşleri, Kur’an-ı Kerim hafızı olarak yetiştirildi.
Emin Saraç, 1940-1943 yılları arasında Niksar-Merzifon’da mukabeleler okudu. 1943’te ailesi tarafından tahsil için İstanbul’a Ali Haydar Efendi’nin tekkesine gönderildi.

Ali Haydar Efendi, tekkesi sürekli gözlem altında tutulduğu için M. Emin Saraç’ı, Fatih Camisi Baş İmamı Ömer Efendi’ye emanet etti. Ömer Efendi’nin yanında Kur’an talimi yapmaya ve Telhis okumaya başlayan Saraç, Fatih Camisi’nde üç ay misafir kaldıktan sonra Kargümrük’teki Üçbaş Medresesi’ne gitti. Burada ikamet eden ve 65 sene başkayyımlık yapan Süleyman Efendi’den Buhari-i Şerif’in birinci ve ikinci ciltlerini okuyan Emin Saraç, ilk hadis icazetini muhaddis Hacı Ferhad-ı Rizevi silsilesinden gelen icazetname ile Süleyman Efendi’den aldı.

Emin Saraç, Üçbaş Medresesi’nde 1950’ye kadar kaldı. Bu süreçte Ali Haydar Efendi ile Fatih Camisi baş imamı Ömer Efendi’den başka Gümülcineli Mustafa Efendi, Muhaddis İbrahim Efendi, Arnavut Hüsrev Efendi, Ali Haydar Efendi, Silistreli Süleyman Hilmi (Tunahan) Efendi gibi zatlardan da tefsir, hadis, fıkıh, usul dersleri okumaya devam etti. Saraç, İstanbul’da kaldığı yıllarda Tirmizi, Buhari-i Şerif, Merakı’l-Felah, Kuduri-i Şerif, Şerhu’l-Akaid, Şifa-i Şerif, Mir’at, Müslim-i Şerif, Mişkatü’l-Mesabih, Tefsir-i Kadı Beyzavi gibi kitapları okudu.

Emin Saraç, evli ve 2 çocuk babasıydı. Oğullarından biri Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç, diğeri Ciner Holding Yönetim Kurulu üyesi Fatih Saraç’tır.

19 Şubat 2021’de yaşlılık sebebiyle öldü. Fatih Camiinde yapılan cenaze törenine pandemi kısıtlamalarına rağmen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çok sayıda bakan, milletvekili ve siyasetçi katıldı.[5]

Emin Saraç için yapılan aramalar

Emin Saraç, Emin Saraç biyografi, Emin Saraç hayatı, Emin Saraç özgeçmişi, Emin Saraç hakkında, Emin Saraç doğum yeri, Emin Saraç fotoğraf, Emin Saraç video, Emin Saraç resim, Emin Saraç kimdir?, Emin Saraç kaç yaşında?, Emin Saraç kaç yaşında öldü? Emin Saraç nereli, Emin Saraç memleketi Emin Saraç ne zaman ve neden öldü? Emin Saraç Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Emin Saraç
Google'de ara: Emin Saraç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir