Erdal Alantar

Ölüm Nedeni: kalp yetmezliği
Öleli tam: 9 yıl, 11 ay, 1 gün olmuş.
Öldügünde: 81 yaşındaydı.

Erdal Alantar (29 Ocak 1932, İstanbul – 9 Ocak 2014, İstanbul), Türk ressam.

Türk resim sanatında soyut resmin duayen isimlerinden olan sanatçı Paris ekolü ‘nün son temsilcileri arasında gösterilir.

İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi’nde 1949-1956 arasında Halil Dikmen ve Cemal Tollu atölyelerinde eğitim gören Alantar, mezun olduktan sonra okul arkadaşı, iç mimar ve piyanist Sevinç Doral ile evlendi ve Michelangelo incelemesi yapmak üzere İtalyan hükûmetinden aldığı burs ile eşiyle birlikte Floransa’ya gitti. Bir yıl Floransa Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitim aldıktan sonra 1950’lerin sonlarında Fransa’ya giden Alantar, yaşamını bu ülkede sürdürdü.

20 yıldan uzun süre Fransa’da üç ayrı atölyede resim dersleri veren sanatçı, Fransa, Hollanda, İtalya, Almanya, İsviçre ve Türkiye’de 130’u aşkın bireysel sergi açtı.[2][3] Paris öncesi dönemde ‘geometrik’ resimler yapan sanatçı, 1960’tan itibaren lirik soyutlamya yöneldi.[4] Sanat eleştirmenleri onun yapıtlarını değerlendirirken, soyut dışavurumculuk akımından etkilendiğine, tuğraları ve hat sanatından da ilham aldığına, ani ve içgüdüsel fırça darbeleri ile loş fonlara ışıklı uzun kurdeleler serpiştirdiğine, özellikle büyük boyutlu kompozisyonlarındaki coşku ve duyarlılığın etkileyiciliğine vurgu yapmışlardır.

Ressam, 2014 yılında kalp yetmezliği nedeniyle 81 yaşında İstanbul’da öldü

Erdal Alantar için yapılan aramalar

Erdal Alantar, Erdal Alantar biyografi, Erdal Alantar hayatı, Erdal Alantar özgeçmişi, Erdal Alantar hakkında, Erdal Alantar doğum yeri, Erdal Alantar fotoğraf, Erdal Alantar video, Erdal Alantar resim, Erdal Alantar kimdir?, Erdal Alantar kaç yaşında?, Erdal Alantar kaç yaşında öldü? Erdal Alantar nereli, Erdal Alantar memleketi Erdal Alantar ne zaman ve neden öldü? Erdal Alantar Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Erdal Alantar
Google'de ara: Erdal Alantar