Esin Afşar

Ölüm Nedeni: Lösemi ve zatürre
Öleli tam: 12 yıl, 0 ay, 26 gün olmuş.
Öldügünde: 75 yaşındaydı.

Esin Sinanoğlu Afşar, (14 Eylül 1936, Bari – 14 Kasım 2011, İstanbul), Türk şarkıcı, yazar, çevirmen ve oyuncu.

Esin Afşar, 14 Eylül 1936 tarihinde babasının diplomat olarak görev yaptığı İtalya’nın Bari şehrinde doğdu. Babası Nüzhet Haşim Sinanoğlu’dur. Annesi Rüveyde Sinanoğlu, gazeteci ve yazardı. İtalya’nın II. Dünya Savaşı’na girmesi üzerine 3 yaşındayken ailesiyle birlikte Türkiye’ye döndü. Babasını 5 yaşındayken kaybetti. Ankara TED Koleji’nde öğrenim gördü. Ankara Devlet Konservatuarı’nın piyano bölümününden mezun oldu. Madam Hidalgo ve Madam Böhm‘den şan dersleri aldı.

Daha sonra Devlet Tiyatroları’nda piyanist olarak çalışmaya başladı. Muhsin Ertuğrul‘un ”Sahnenin çukurunda olacağına üstünde ol” tavsiyesiyle tiyatroya girdi. 12 yıl boyunca çeşitli oyunlarda oynadı.

Fantastiks adlı bir müzikalde oynarken, Erkan Özerman‘ın teklifiyle müziğe döndü. Ankara Bulvar Palas’ta hafif müzik tarzında şarkılar söylemeye başladı. Önceleri İngilizce, Fransızca ve İtalyanca şarkılar söyledi. Ruhi Su ile çalışmaya başlayınca folk müziğe yöneldi.

Dönemin Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil onu diplomatik sanatçı ünvanıyla Macaristan‘a gönderdi. 1969 yılında Kul Ahmet‘in “Yoh-Yoh” adlı türküsünü tiyatral bir şekilde seslendiren ve bu türküyle tanınan Afşar, uzun yıllar “Bayan Yoh Yoh” olarak anıldı. Aynı yıl Yunus Emre‘den bestelediği “Bana Seni Gerek Seni” ile “Hafif Batı Müziği Düzenleme Ödülü”nü ve Fransa’da Jacques Brel ile paylaştığı Dario Moreno Ödülü’nü aldı.

Monacca Prensesi Grace Kelly tarafından televizyon festivallerine davet edildi. Romanya’da Brşov uluslararası müzik festivaline katıldı ve Kritik Ödülü’nü aldı. 1970 yılında Türkiye’de yılın en iyi şarkıcısı seçildi. Aynı yıl Bulgaristan Uluslararası Altın Orfe Müzik Festivali’nde üçüncü oldu.

1972’de Türk Cumhuriyetleri’ne ve Moskova’ya gitti. Burada çeşitli programlar yaptı. Ardından Tokyo, Seul ve Hong Kong’da konserler verdi. 1973’te aldığı davet üzerine İsrail’e gitti. Kudüs Tiyatrosu’nda konser verdi. Aynı yıl İngiltere, İtalya, Belçika ve Tunus’a gitti. 1974’te Avusturalya’ya giderek Sidney ve Melbourne’de konserler düzenledi.

1975 yılında Türkiye’de ilk kez düzenlenen Eurovision elemelerine “Canı Sıkılan Adam” adlı parçası ile katıldı. 1977’te İsrail’de düzenlenen Akdeniz Halk Şarkıcıları Festivali’ne katıldı ve dördüncü oldu.

1980 yılında İngilizce’den çevirdiği Kırmızı Pabuçlar oyununu, Ankara ve İstanbul Devlet Tiyatroları’nda 4 yıl oynadı. 1985’te Fransa turnesine çıktı. 7 yıl boyunca Fransa’da sürekli konserler verdi. Macaristan, Romanya, İtalya, Mornaco, Almanya, Japonya, Sovyetler Birliği, Avustralya, Tunus, İsrail konserlerinin yanı sıra 1986’da Paris Theatre de la Ville, Lons- Le Sonie, Sarselle ve Rennes’de Orient Express 1. Avrupa Festivali’nde, Avrupa’nın tanınmış sanatçıları ile sahneye çıktı.

1982-1983 yılları arasında Bilgesu Erenus’un tek kişilik tiyatro oyunu ”Kelaynaklar” da oynadı. Paris La Taniere Tiyatrosu’ndaki dokuz konserinden sonra 1987 Marsilya konseri büyük ses getirdi. 1986’da Dünün ve Bugünün Türk Şiir ve Ezgileri adlı uzunçaları piyasaya çıktı. 1991’de Kuzey Amerika, Avrupa ve Uzakdoğu’da konserler düzenledi. 1991 İstanbul Festivali kapsamında 6 Temmuz’da AKM’de sahneye çıktı.

1993’te Mevlana-Yunus Cd’si yayınlandı. Bu dönemde Sofya’da konserler verdi. Aynı yıl Fransa’da Nazım Hikmet‘in 30. ölüm yıldönümü nedeniyle onun şiirlerinden bestelenmiş şarkılar söyledi. 1995’te Atatürk şiirlerinden bestelenmiş CD’yi hazırladı.

ETV için “Onlar Hep Genç” adlı TV programını hazırlayıp sundu. Esin Afşar, 2 Eylül 1958 tarihinde tiyatro oyuncusu Kerim Afşar ile evlendi. Bu evlilikten Pınar adında bir kızı oldu. 28 Ağustos 1975’te ikinci evliliğini Şener Aral ile yaptı. 1976’da oğlu Aydıncan Aral doğdu.

Sanat dünyasından bir yıldız daha kaydı. Lösemi ve zatürre tedavisi gören Esin Afşar, önceki gün hayatını kaybetti.
Esin Afşar, 14 Kasım 2011 tarihinde Florence Nightingale Hastanesi’nde 75 yaşında hayatını kaybetti.

Afşar, ünlü bilim insanı Oktay Sinanoğlu’nun kardeşidir.

Üye olduğu dernekler

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği

Atatürkçü Düşünce Derneği

Türkiye – Yunanistan Dostluk Derneği

Sokaktaki Çocukları ve Gençleri Koruma Derneği

Sigara İçmeyenler Derneği

Beyoğlu’nu Güzelleştirme Derneği

Müzik Dostları Derneği

Filmleri

2003 – Neredesin Firuze

1989 – Gönüller Sultanı Mevlana

1974 – Göç

Albümleri

2010 – Esin Afşar – Odeon Yılları

2010 – “Büyük Türk Şairi, Dünya Şairi : Nazım Hikmet”

2006 – Söz: Çiğdem Talu (Kolektif)

2002 – Yunus Emre & Mevlana Şarkıları

2000 – Nazım Hikmet Şarkıları

1999 – Caz Yorumlarıyla Aşık Veysel

1998 – Pembe Uçurtma

1998 – Özlem

1997 – Atatürk

1995 – Esin Alaturka

1991 – Yunus Emre

1987 – Ruhi Su’ya Türkü

1986 – Dün ve Bugünün Türk Şiir ve Ezgileri

45’lik plakları

– Zühtü / Kaz

– Hacer Hanım / Ben Olayım

– Sanatçının Kaderi / O Pencere

– Canı Sıkılan Adam / Yiğidin Öyküsü

– Sandığımı Açamadım / Güneşe Giden Gemi

– Dert Şarkısı / Niye Çattın Kaşlarını

– Gel Dosta Gidelim / Sorma

– Sivastopol / Küçük Kuşum

– Diley Diley Yar / Yaprağı

– Yağan Yağmur / Çatladı Dudaklarım Öpülmeyi Öpülmeyi

– Kara Toprak / Yunus (Bana Seni gerek Seni)

– Yoh Yoh / Bebek (Bir Masal Türküsü)

– Allam Allam Seni Yar / Drama Köprüsü

– Halalay Çocuk / Güzelliğin On Para Etmez

– Gurbet Yorganı / Elif

– Niksarın Fidanları / Aliyi Gördüm Aliyi

– Allam Allam Seni Yar / Yoh Yoh

Kitapları

– Anılar Yanıltır mı?

– Sefername 2

– Kırmızı Pabuçlar

– Gül Prenses

Tiyatro oyunları

– Aşk Acısı

– Fantastiks

– Dünkü Çocuk

– Çalıkuşu

– Ekmek Parası

– Generalin Aşkı

– Tahta Çanaklar

– Dışardakiler

– Poker Partisi

– Kelaynaklar

– Kırmızı Pabuçlar

Esin Afşar için yapılan aramalar

Esin Afşar, Esin Afşar biyografi, Esin Afşar hayatı, Esin Afşar özgeçmişi, Esin Afşar hakkında, Esin Afşar doğum yeri, Esin Afşar fotoğraf, Esin Afşar video, Esin Afşar resim, Esin Afşar kimdir?, Esin Afşar kaç yaşında?, Esin Afşar kaç yaşında öldü? Esin Afşar nereli, Esin Afşar memleketi Esin Afşar ne zaman ve neden öldü? Esin Afşar Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Esin Afşar
Google'de ara: Esin Afşar