Eşref Aydın - Kimdir? Biyografisi? Ölüm Tarihi? Doğum Tarihi?
Eşref Aydın nereli? Doğum Tarihi? Ölüm Tarihi?

Eşref Aydın

Doğum Tarihi: 00.00.1922
Ölüm Tarihi: 05.02.2014
Öldügünde 92 yaşındaydı.
Öleli tam: 6 yıl, 0 ay, 20 gün olmuş.

Doğum Yeri:

Türk atletizmin duayeni, Fenerbahçenin eski yöneticisi ve divan kurulu üyesi Eşref Aydın, 91 yaşında hayata gözlerini yumdu.
Sarı-lacivertli kulüpten yapılan açıklamada, Fenerbahçe forması ile mücadele ettiği atletizm branşında yurt içi ve yurt dışında rekorlar elde ederek adını hem ülke hem de Fenerbahçe tarihine yazdıran eski atletimiz Eşref Aydını kaybettik.
Sporculuğunun ardından Kulübümüzde Atletizm Şubesi Kaptanlığı, Futbol Takımı Kondisyonerliği, Yönetim Kurulu Üyeliği, Amatör Şubeler Direktörlüğü, Genel Sekreterlik, Asbaşkanlık, İkinci Başkanlık ve Başkan Vekilliği gibi görevleri üstlenerek Fenerbahçeye hizmetlerine devam eden Eşref Aydına, Allahtan rahmet; ailesi, sevenleri ve camiamıza başsağlığı dileriz denildi.
Başkan Aziz Yıldırımın ise, Başımız sağolsun başlığıyla yayınlanan mesajı ise şöyle;Kulübümüz bünyesinde, sporculuk döneminde kazandığı üstün başarı ve rekorlar ile Fenerbahçemiz ve ülke tarihine mal olan,Sporu bıraktıktan sonra ise Fenerbahçe renkleri altında aldığı çeşitli görevler ile camiamıza uzun yıllar hizmet eden Eşref Aydına, Allahtan rahmet; ailesi ve camiamıza başsağlığı dilerim.Mekanın cennet olsun Eşref Aydın...Eşref Aydın için yarın Dereağzı Lefter Küçükandonyadis Tesislerinde bir tören düzenlenecek.
Eşref Aydın için tesislerdeki sporcu anıtı önünde düzenlenecek tören saat 11.00de başlayacak. Eşref Aydın, Fenerbahçe Camiinde öğle namazını (12.25) takiben kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.
Eşref Aydın, Türk emekli atlet ve yönetici (Çorum, 1922).Atletizme öğrenim gördüğü İstanbul Erkek Lisesinde başladı. Fenerbahçeye transfer oldu ve 1940-1946 arasında uzun mesafe koşularında yıldız olarak parladı.
1942 yılında 10.000 metrede 33.03.0 ile Türkiye rekorunu kırdı. 1943 yılında 5.000 metrede 15.45.1 ile; 10.000 metrede 32.44.0 ile iki Türkiye rekorunun daha sahibi oldu[1].
1944 yılında 5.000 metrede Balkanların en iyi derecesini elde etti.1945 yılında 1.500 metrede, 1941 ve 1942 yıllarında 5.000 metrede, 1943 yılındaysa 10.000 metre Türkiye şampiyonluklarını kazandı.
Dört yıl üstüste Türkiye kros birinciliğini kazandığı gibi, 1941 ve 1944 yıllarında da Atatürk Koşusunun galibi oldu.1946 yılında uluslararası bir yarışmaya katılmak üzere ABDye gitti.
Orada istirak ettiği yarışlarda kazandığı başarılar üzerine Nebraska Üniversitesi kendisine burs verdi ve bu sayede Aydın bu ülkede yüksek öğrenim görme olanağı buldu. Bu ülkede birincilikler kazandı ve üniversite rekorları kırdı[2].
Atletizmi ABDde bıraktı ve dönüşünde İstanbul Atletizm Ajanlığı, Türkiye Atletizm Federasyonu Genel Sekreterliği, Fenerbahçe Atletizm Şubesi Kaptanlığı, Fenerbahçe Profesyonel Futbol Takımı Kondisyon Hocalığı, Fenerbahçe Spor Kulübünde Yönetim Kurulu Üyeliği, Amatör Şubeler Direktörlüğü, Genel Sekreterlik, Asbaşkanlık, İkinci Başkanlık ve Başkan Vekilliği görevlerini üstlendi.
24 Haziran 1984 tarihinde yapılan Olağan Kongrede başkanlık yarışını Fikret Arıcana kaybetti[3].Yaşam öyküsünü anlatan EŞREF AYDIN-Yorulmaz Türk adlı kitap 2008 yılında satışa çıktı. Kitabın geliri ise, Mehmetçik Vakfına bağışlandı [4].2012 yılı itibarıyla Fenerbahçeli Sporcular Yardımlaşma Derneği Başkanlığını yürütmektedir.

Etiketler: Eşref Aydın | E

Kategori: Spor,

Rastgele Profil: İhsan Yüce, Orhan Çağman, Şemsettin Günaltay, Sadık Türken, Müslüm Gürses, Eşref Şefik, Mehmed Fahri Kopuz, Mustafa Ok,

PAYLAS:          Posta Kutuma Gelsin

#unutmayacağız Özetini, HER GÜN, ücretsiz almak, son dakika olaylarından, yeniliklerden haberdar olmak ister misin? Posta Kutusunu Ücretsiz kaydol ve gelişmeleri takip et ...!