Fatma Refet Angın

Ölüm Nedeni:
Öleli tam: 14 yıl, 5 ay, 19 gün olmuş.
Öldügünde: 94 yaşındaydı.

Fatma Rafet Angın (d. 18 Mart 1915, Gelibolu, Çanakkale – ö. 30 Ocak 2010, İstanbul), Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk kadın öğretmenlerinden.

* Fatma Refet Angın, 18 Mart 1915 tarihinde Gelibolu’da doğdu. İlk okul eğitimini mahalle mektebinde almaya başladı ancak sadece iki gün gitti. Okuma ve yazmayı annesinden öğrendi. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte Gelibolu’da bulunan Cumhuriyet Okulu sınavını kazandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın tarih öğretmeniydi. Öğretmenlik kararında Mustafa Kemal Atatürk’ün etkisi olmuştur. Atatürk ile çok kez bir arada bulunan Angın, matematik öğretmeni olmaktan vazgeçerek tarih alanına yöneldi.

Edirne Kız Öğretmen Okulunu 1932 senesinde bitirdiği zaman yeni açılan Ankara Gazi Terbiye Enstitüsü Tarih Bölümüne yazıldı. Aynı zamanda Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinin sınavını kazanarak oraya da kaydını yaptırdı. Bu iki okuldan 1936 senesinde mezun oldu.

Fatma Refet Angın, Gelibolu Ortaokulu, Biga Ortaokulu, Bursa Kız Lisesinde tarih öğretmenliği yaptıktan sonra Antakya Kız Meslek Lisesi Müdürü oldu. Hasanoğlan Köy Enstitüsü Yüksek Kısım Şefliği; Gaziantep, Balıkesir ve Kız Meslek Lisesi müdürlüklerinde de görev aldı.

Fatma Refet Angın, Ortaköy Zübeyde Hanım Kız Meslek Lisesi ve İstanbul Rüştü Uzel Kız Meslek Lisesinin kuruluş çalışmalarında yer aldı.

12 Eylül askeri darbesinin sonrasında, 24 Kasım’ın Öğretmenler Günü olarak belirlenmesi ile ilk öğretmenler gününde yılın öğretmeni olarak seçildi.

Fatma Refet Angın, Yıldız Teknik Üniversitesi senatosunun 2006 senesinde almış olduğu karar ile onursal doktora unvanı aldı. Son günlerine kadar Milli Eğitim Bakanlığı Onursal Danışmanlığı görevini sürdürdü.

Fatma Refet Angın için yapılan aramalar

Fatma Refet Angın, Fatma Refet Angın biyografi, Fatma Refet Angın hayatı, Fatma Refet Angın özgeçmişi, Fatma Refet Angın hakkında, Fatma Refet Angın doğum yeri, Fatma Refet Angın fotoğraf, Fatma Refet Angın video, Fatma Refet Angın resim, Fatma Refet Angın kimdir?, Fatma Refet Angın kaç yaşında?, Fatma Refet Angın kaç yaşında öldü? Fatma Refet Angın nereli, Fatma Refet Angın memleketi Fatma Refet Angın ne zaman ve neden öldü? Fatma Refet Angın Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Fatma Refet Angın
Google'de ara: Fatma Refet Angın