Feridun Buğeker

Ölüm Nedeni:
Öleli tam: 8 yıl, 11 ay, 23 gün olmuş.
Öldügünde: 81 yaşındaydı.

Feridun İsmail Buğeker ya da bazı kaynaklara göre Ferudun İsmail Bugaker[1] (5 Nisan 1933, İstanbul – 6 Ekim 2014, İstanbul), Türk eski millî futbolcu, mimar. Fenerbahçe’nin eski futbolcularındandır

Feridun Buğeker biyografi

Fenerbahçe’nin eski futbolcularındandır. 1954 FIFA Dünya Kupası finallerine katılan kadroda yer aldı. Fenerbahçe’de oynadığı ilk dönemde futbolculuğu yanında İstanbul Teknik Üniversitesindeki İTÜ Mimarlık Fakültesi mimarlık okumakta olduğu için Türkiye’de Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Teknik Öğretim Müsteşarlığı Yapı Bürosu mimarlık danışmanlığına getirilen ve bu görevi yanında İTÜ Mimarlık Fakültesinde öğretim veren Paul Bonatz’dan ders alma ve tanışma imkânı buldu. Bonatz daha sonra Almanya’ya geri dönüp Stuttgart Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışaya başladıında öğrencilerinden Feridun Buğeker berarinde götürdü. Buğeker burada hem Stuttgart Üniversitesinde temsil edilen dünyaca ünlü mimar akımı Stuttgarter Schule’yi öğrenme imkâni buldu hem de Stuttgart’in ikinci büyük takımı Stuttgarter Kickers’de oynama fırsatı buldu.

Feridun Buğeker hayatı

Kulüp takımları kariyeri
1933’te İstanbul’da doğdu. Küçük yaştan birçok mahalli takımda forma giydi ve 1949’da Beyoğluspor’a transfer oldu. Bu takımda İstanbul’un alt liglerinde forma giydi. 1952’de Fenerbahçe’ye transfer oldu. İlk maçında Beykozspor’a attığı golle Fenerbahçe hayatına başladı. Fenerbahçe’nin Küçük Şeytanlar diye adlandırılan 1952-53 sezonu İstanbul şampiyonu kadrosunda yer aldı. Şampiyon oldukları sezonda 18 maçta 6 gol kaydetti. 1955’e kadar Fenerbahçe forması giydi.

Millî takımda performansıyla dikkat çeken Bugeker, Alman Stuttgart Kickers takımına transfer oldu. Takım, Güney Almanya ligi olan Fußball-Oberliga’da Stuttgart’ı temsil eden iki takımdan biriydi. Takımın ilk 11’ine giren Bugeker, ligin ikinci maçında Eintracht Frankfurt’a 3-5 yenildikleri maçta ilk golünü kaydetti. Ancak sonraki maçlarda gol bulamayınca daha az tercih edilmeye başladı. Sezon içinde 1 gol FSV Frankfurt’a, 2 gol de Eintracht Frankfurt’la oynanan ikinci maçta kaydetti. Toplamda 17 maçta 4 gol bulan Bugeker, takımın en golcü üçüncü ismiydi. Ancak sonraki sezonlarda takımda çok nadir şans buldu. 1956-57 sezonunda 2, 1957-58 sezonunda da 2 maçta forma giydi ancak 2. Oberliga’ya düştüler. 1958-59 sezonunda tekrar birinci olup, Oberliga’ya çıktılar. 1959-60 sezonunda ise bir kez daha 2. lige düştüler. Ancak bu iki sezonda eğitimine Almanya’da devam eden Bugeker, forma şansı bulamadı. 1960-61 sezonunun hazırlık maçlarında şans bulan Bugeker, VfB Stuttgart’a bir gol kaydetti. Ligde ise sadece 1 maçta forma şansı bulabildi.

1963’te eğitim hayatı bitince Türkiye’ye döndü. Fenerbahçe ile antrenmanlara ve özel maçlara çıktı. Ancak remsi sözleşme imzalamadı ve futbolu bıraktı.

Millî takım kariyeri
6 kez millî takımlara çağrılan Feridun Buğeker, 1 kez Türkiye A2 ve 5 kez de Türkiye forması olmak üzere toplam 6 kez millî formayı giymiştir. 1954 FIFA Dünya Kupası finallerine katılan kadroda yer aldı.

5 Ekim 2014 tarihinde İstanbul’da hayatını kaybeden Bugeker Feriköy Mezarlığında defnedilmiştir.

25 Mayıs 1953’te İsviçre’yi Bern’de yenen millî takımda ilk kez millî formayı gidi. İspanya’yı eleyerek tarihinde ilk kez Dünya Kupası’na katılan kadroda da yer aldı. İspanya ile oynanan 3 maçın 2’sinde takımın forvetiydi. 17 Haziran 1954’te Federal Almanya’ya karşı oynadağı ilk Dünya Kupası maçında forma giyme şerefine erişti. Bu maçta Alman teknik heyetinin dikkatini çekmişti. 1955 yılındaki Akdeniz Kupası’nda da bir maç oynayan Bugeker toplam 5 kez millî oldu. 27 Mayıs 1953’te İsviçre’ye karşı bir kez de Türkiye B millî takım forması giydi.

Başarıları
1954 FIFA Dünya Kupası elemeleri Grup 6 Birincliği – Türkiye

İstanbul Profesyonel Ligi Şampiyonluğu – Fenerbahçe, 1952-53

Feridun Buğeker için yapılan aramalar

Feridun Buğeker, Feridun Buğeker biyografi, Feridun Buğeker hayatı, Feridun Buğeker özgeçmişi, Feridun Buğeker hakkında, Feridun Buğeker doğum yeri, Feridun Buğeker fotoğraf, Feridun Buğeker video, Feridun Buğeker resim, Feridun Buğeker kimdir?, Feridun Buğeker kaç yaşında?, Feridun Buğeker kaç yaşında öldü? Feridun Buğeker nereli, Feridun Buğeker memleketi Feridun Buğeker ne zaman ve neden öldü? Feridun Buğeker Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Feridun Buğeker
Google'de ara: Feridun Buğeker