Nikola Tesla

Ölüm Nedeni: kalp krizi
Öleli tam: 81 yıl, 6 ay, 12 gün olmuş.
Öldügünde: 86 yaşındaydı.

Nikola Tesla (İngilizce telaffuz: [ˈtɛslə];[1] Sırpça telaffuz: [nǐkola têsla]; Sırpça: Никола Тесла; 10 Temmuz 1856 – 7 Ocak 1943), Sırp–Amerikalı mucit, elektrik mühendisi, makine mühendisi ve fütüristti.[2][3][4] Günümüzde en çok alternatif akım (AC) elektrik kaynağı sistemine verdiği katkılarla tanınmaktadır.[

25 Bilinmeyen Noktasıyla Nikola Tesla

Bugün sahip olduğumuz teknolojinin birçoğunun eksantrik bir adam tarafından geliştirildiğini biliyor muydunuz?

Nikola Tesla. Onun seviyesine bile yaklaşamayacak meslektaşları, küçük ya da büyük, buluşlarıyla her manada köşeyi dönerken o, çok uzun yıllar tanınmamış olarak kaldı. Lakin sonunda kendisinin de o zamanlar dediği gibi uğrunda çok çalıştığı gelecek onun oldu ve geçte olsa dehası anlaşıldı.

Şimdi gelin bu büyüleyici kişiliğe biraz yakından bakalım.

1. 9 Temmuz 1856’da bir şimşek fırtınası esnasında doğdu.

2. Tesla bir çeşit çevreciydi, yer ve havadan elde edilebilecek doğal enerji üzerine çalışıyordu.

3. Birçok ünlü arkadaşı olmasına rağmen o hiçbir zaman ünlü ya da zengin biri olmadı. Thomas Edison gibi daha girişimci arkadaşları döneminde çok daha fazla başarı elde etti.

4. Bilardo oyununda ve insanların iki ayağını bir pabuca sokmakta oldukça iyiydi.

5. Tesla başlarda Thomas Edison için doğru akım jeneratörleri üzerinde çalışıyordu. Ancak daha sonra kendi fikri olan alternatif akım indüksiyon motorları üzerinde çalışmak için bu işi bıraktı. Bu girişimi elektrikte “Akım Savaşları” denilen dönemi başlattı.

6. Çok varlıklı olmamasına rağmen güçlü bağlantıları vardı. Hatta Amerikalıların “Yaldızlı Çağ” dedikleri ekonominin oldukça geliştiği dönemde, o zamanki gibi şu anda da çok lüks olan Waldorf Astoria Otel’de yaşadı.

7. Tesla, günde 2 saat uykunun beden için yeterli olduğunu savunurdu. (Ama akşamüstü şekerlemelerine de karşı değildi.)

8. Her ne kadar Edison ile arasındaki rekabet bir çeşit efsane olmuş olsa da tarihçiler ikilinin birbirlerine derin bir saygı duyduğunun altını çiziyor. Hatta Edison, Tesla’nın laboratuvarı yandığında ona yeni bir laboratuvar temin etmiş.

9. Tesla’nın görsel hafızası oldukça iyiydi hatta bir kitabı bütünüyle ezberleyebilirdi.

10. Bir aile efsanesine göre, Tesla doğarken ebesi onun dünyaya karanlık getirecek bir çocuk olduğunu söylemiş. (Muhtemelen Tesla doğarken meydana gelen şimşek fırtınası yüzünden çünkü o zamanlar şimşeğin uğursuzluk getireceğine inanılırmış.) Ama annesi buna, bir kahin gibi, “Hayır, o ışığın çocuğu olacak.” diye cevap vermiş.

11. Bir rivayete göre, Tesla laboratuvarında bir deprem makinesi icat etmiş. Ancak çok fazla sarsıntı meydana getirebilmesine rağmen yaptığı bir deprem makinesi değildi, yüksek frekans osilatörüydü.

*Osilatör: Elektromanyetik dalgalar yayan bir cihaz.

12. Tesla’nın en ilginç özelliklerinden biri de şu: Saçlara dokunmaktan nefret ederdi.

13. 3 sayısına takıntılıydı.

14. Tesla’nın en ilginç icatlarından biri de Long Adası’nda inşa ettiği, yaklaşık 40 metre uzunluğundaki kuledir. Söylenilene göre kulenin amacı havadaki elektriği emmekti. Ancak kule 1917’ de Tesla’nın borçlarını ödeyebilmesi için yıkıldı.

15. Şu ana kadar saydıklarımızla Tesla’nın ne kadar tuhaf biri olduğunu fark etmişsinizdir. Az bilinen bir diğer tuhaf özelliği ise yuvarlak objelerden hoşlanmaması.

16. Tesla çocukken çok yoğun kabuslar görürdü. Tarihçiler bu kabusların daha sonraki yıllarda icatlarını şekillendirmesine yardımcı olduğuna inanıyor.

17. Öyle ya da böyle bir noktada Tesla radar ve X-Ray’i tasavvur edebildi.

18. Tesla başarılı olmanın başarılı gözükmekten geçtiğine inanırdı. Hatta her akşam yemeğinde beyaz eldivenler giyerdi ve giyimine özen göstermesiyle gurur duyardı.

19. Mark Twain o zamanlar sindirim problemleri çekmesiyle bilinirdi ve bir rivayete göre Tesla ona deprem makinesinin üstünde durmasını, böylece sarsıntı gelince içindeki gazı çıkarıp rahatlayabileceğini söylerdi.

620. Tesla aşırı derece titiz biriydi. Söylenilene göre bunun sebebi gençken oldukça ağır bir kolera geçirmiş olması.

21. Tesla, asosyal olmasına rağmen kıvrak zekası ve espri anlayışı ile bilinirdi.

22.Tesla kesinlikle zamanının çok ötesindeydi. 1901’de J.P. Morgan’dan finansman sağlamaya çalışırken üzerinde çalıştığı icat… bir cep telefonuydu! Tabi o zaman o bu şekilde adlandırmıyordu. (Çok daha teknik bir terim kullanıyordu.)

23. Bulduğu hidroelektrik enerji sistemi, “doğanın dişli takımı” diye adlandırdığı şelalere dayanıyordu.

24. Tesla incilerden nefret ederdi ve inci kullanan kadınlarla konuşmazdı.

25. Son olarak da şu konuya açıklık getirelim.. Tesla ve Edison arasında bir çeşit sevgi/nefret ilişkisi vardı. Her ne kadar başlarda Edison Tesla’ya karşı kibirliyse de zamanla ona saygı duymaya öğrenmiştir.

Nikola Tesla için yapılan aramalar

Nikola Tesla, Nikola Tesla biyografi, Nikola Tesla hayatı, Nikola Tesla özgeçmişi, Nikola Tesla hakkında, Nikola Tesla doğum yeri, Nikola Tesla fotoğraf, Nikola Tesla video, Nikola Tesla resim, Nikola Tesla kimdir?, Nikola Tesla kaç yaşında?, Nikola Tesla kaç yaşında öldü? Nikola Tesla nereli, Nikola Tesla memleketi Nikola Tesla ne zaman ve neden öldü? Nikola Tesla Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Nikola Tesla
Google'de ara: Nikola Tesla