Fikret Adil Kamertan

Ölüm Nedeni: -
Öleli tam: 48 yıl, 11 ay, 20 gün olmuş.
Öldügünde: 72 yaşındaydı.

Fikret Adil Kamertan ya da bilinen adıyla Fikret Adil (d. 7 Ocak 1901 – ö. 4 Haziran 1973) Türk yazar, gazeteci ve çevirmen.Yaşamı [değiştir]7 Ocak 1901’de İstanbul’un Çengelköy semtinde dünyaya geldi.
7 Ocak 1901’de İstanbul’un Çengelköy semtinde dünyaya geldi. Askeri doktor olan babası Operatör Mahmut Adil Bey Tevfik Fikret’e olan sevgisi sebebiyle oğluna Fikret ismini verdi. Fikret Adil, Mektebi Sultani’ye devam etti (1917). Son sınıftayken Milli Mücadele’ye katılmak üzere okuldan ayrıldı.

İstanbul’a 1923 yılında geri döndü. İlk olarak Tanin gazetesinde çalışmaya başladı. Vakit, Akşam (Fransızca), Milliyet, Cumhuriyet, Son Posta, Politika, İkdam, Son Telgraf, Ulus, Zafer, Yeni İstanbul, Son Havadis gibi birçok gazetede yazdı. Yazarlık yaparken bir yandan da 1930 ile 1936 yılları arasında Anadolu Ajansı’nda, 1937 ile 1966 yılları arasında ise Türkiye İş Bankası’nda memur olarak çalıştı. 1966’da İş Bankası’ndan emekli oldu.

Fikret Adil’in dergiler için yazdığı ilk yazısı Şebab’da yayınlandı. Hareket, Yeni Adam, Ağaç, Aydede, Yeditepe, Akis ve Meydan gibi dergilerde de sanat yazıları çıktı. Yazar ayrıca 1931 yılında Artist isimli haftalık bir sanat dergisi ve 1939 senesinde S.E.S isimli sanat, edebiyat ve sosyoloji dergisi çıkardı.

Ankara Devlet Tiyatrosu ve Ankara Şehir Tiyatrolarınca sahneye konulan onu aşkın oyunu çevirdi.

1973 yılında rahatsızlanan Adil, tedavi için Zürih’e gitti. Bu şehirde öldü, Eyüpsultan’a gömüldü.

Fikret Adil Kamertan ne zaman ve neden öldü?
Fikret Adil Kamertan Ölüm nedeni?
Fikret Adil Kamertan kaç yaşında öldü?
Fikret Adil Kamertan nereli?
Fikret Adil Kamertan Nerede doğdu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.