Nedim Vasıf Otyam

Ölüm Nedeni:
Öleli tam: 16 yıl, 4 ay, 13 gün olmuş.
Öldügünde: 89 yaşındaydı.

Nedim Vasıf Otyam (d. 1919, Ankara – ö. 6 Mart 2008, İstanbul), Türk besteci, müzisyen, film yönetmeni, yapımcı, orkestra şefi ve eğitimci.

Türkiye’nin ilk özgün film müziği üreten sanatçılarından biridir. Film yönetmenliği de yapan sanatçı, 1952 yılında, Türk sinemasında toprak ağalığı konusunu işleyen ilk film olan Toprak’ın yönetmen ve yapımcılığını üstlendi. 1974-1984 arasında İstanbul Belediye Konservatuvarı’nın müdürü olarak görev yaptı. Ressam Fikret Otyam’ın ağabeyi, müzisyen Ali Otyam’ın babasıdır.

Nedim Otyam, 1919 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Devlet Konservatuarı’nın trompet dalını 1942’de bitirdi ve Cumhurbaşkanlığı Filarmoni Orkestrası’nda görev yapmaya başladı. Bir yandan da koro yönetmenliği yapan Nedim Otyam, Ankara Radyosu Çocuk Korosu’nu ve Ankara Halkevi’nin orkestrasını ve korosunu yönetti.

Nedim Otyam, 1950 yılında İstanbul’a yerleşti. 1952’de Barbaros Film şirketini kurdu ve Türkiye’de yapımı gerçekleştirilen filmlere orkestra müziği desteği verdi. Bu alanda çalışma yapan ilk Türk bestecisi oldu.

Aralarında Karanlıkta Uyuyanlar, İsyancılar, Seyyit Han ve Kaçıklık Diploması’nın da bulunduğu 100’den fazla filmin müziğini besteledi. 1952 yılında, Türk sinemasında toprak ağalığı konusunu işleyen ilk film olan Toprak’ın yönetmen ve yapımcılığını üstlendi.

Nedim Otyam, 1974-1984 yılları arasında İstanbul Belediye Konservatuarı’nın müdürlüğünü üstlendi. Bu dönemde konservatuar’ın Sultanahmet’ten Kadıköy’deki Hal Binası’na taşınmasını ve bu mekanın bir müzik okuluna uyarlanmasını sağlamıştır. 1976’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema ve Televizyon bölümünde “Film Müziği” dersleri vermeye başladı; 1986 yılında emekliye ayrıldı.

Nedim Otyam’ın Sanay Otyam ile evliliğinden olan Ali Otyam adında bir oğlu vardır.

Nedim Otyam, 6 Mart 2008 tarihinde İstanbul’da vefat etti. Kabri, İçerenköy Mezarlığı’ndadır.

Nedim Vasıf Otyam için yapılan aramalar

Nedim Vasıf Otyam, Nedim Vasıf Otyam biyografi, Nedim Vasıf Otyam hayatı, Nedim Vasıf Otyam özgeçmişi, Nedim Vasıf Otyam hakkında, Nedim Vasıf Otyam doğum yeri, Nedim Vasıf Otyam fotoğraf, Nedim Vasıf Otyam video, Nedim Vasıf Otyam resim, Nedim Vasıf Otyam kimdir?, Nedim Vasıf Otyam kaç yaşında?, Nedim Vasıf Otyam kaç yaşında öldü? Nedim Vasıf Otyam nereli, Nedim Vasıf Otyam memleketi Nedim Vasıf Otyam ne zaman ve neden öldü? Nedim Vasıf Otyam Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Nedim Vasıf Otyam
Google'de ara: Nedim Vasıf Otyam