Güzide Taranoğlu

Ölüm Nedeni:
Öleli tam: 9 yıl, 11 ay, 10 gün olmuş.
Öldügünde: 91 yaşındaydı.

Fatma Güzide Gülpınar Taranoğlu (d. 29 Ocak 1922, İstanbul – ö. 30 Aralık 2013, Ankara), Türk yazar ve şair. Şiirlerini hem serbest tarzda hem hece ölçüsü kullanarak yazdı. Balkan Savaşları sonrasında İstanbul’a yerleşen Üsküplü bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. İlköğrenimini Ilgın’da, ortaöğrenimini İstanbul’da tamamlamıştır. Güzide Sultan, Toprak Ana, Sultan Şaire gibi lakaplarla da anılır.
Babası Üsküp Kalkandelenli Hacı Kamberoğullarından Tahir Efendi’nin oğlu Rıfat Bey’dir. Rıfat Bey, İstanbul Tıp Fakültesi’nde dördüncü sınıftayken doktorluk yerine kimyager-eczacılığı seçti. Dört dil bilen Rıfat Bey, mezun olduktan sonra tekrar memleketi Üsküp’e dönerek bir dükkan açtı. Balkan Savaşları sırasında dükkanı işgal edildi ve esir düştü. Savaş sonunda serbest bırakılarak İstanbul’a yerleşti. Orada bir mahalle arkadaşının kız kardeşi ve saray kökenli bir aileye sahip olan Zübeyde Nevres Hanım ile evlendi. Nevres Hanım’ın babası Darülfünun hocası ünlü hattat Abdurrahman Zihni Bey, annesi ise Ayşe Hanım’dır.[1]

Güzide Taranoğlu için yapılan aramalar

Güzide Taranoğlu, Güzide Taranoğlu biyografi, Güzide Taranoğlu hayatı, Güzide Taranoğlu özgeçmişi, Güzide Taranoğlu hakkında, Güzide Taranoğlu doğum yeri, Güzide Taranoğlu fotoğraf, Güzide Taranoğlu video, Güzide Taranoğlu resim, Güzide Taranoğlu kimdir?, Güzide Taranoğlu kaç yaşında?, Güzide Taranoğlu kaç yaşında öldü? Güzide Taranoğlu nereli, Güzide Taranoğlu memleketi Güzide Taranoğlu ne zaman ve neden öldü? Güzide Taranoğlu Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Güzide Taranoğlu
Google'de ara: Güzide Taranoğlu