İhsan İpekçi

Ölüm Nedeni:
Öleli tam: 56 yıl, 5 ay, 22 gün olmuş.
Öldügünde: 66 yaşındaydı.

Mehmet İhsan İpekçi[1] (d. 1901, Selânik[2] – ö. 19 Aralık 1966[3]), Türk sinemacı, romancı, senarist. Gazeteci ve siyasetçi İsmail Cem’in babasıdır.

İhsan İpekçi 1901 yılında Selanik’de doğdu. Galatasaray Lisesi’ni bitirerek Berlin’de ticaret eğitimi aldı. Eski Dışişleri Bakanlarından İsmail Cem’in babası ve Abdi İpekçi’nin amcası olan İhsan İpekçi, Türk sinemasının önemli bir ismiydi. Ailesinin ipek ticareti yaptığı dönemde sinema işletmeciliğine başladı (1920). Kardeşi Kani İpekçi’yle İpek Film şirketini kurdu (1928). Galatasaray Kulübü Denizcilik Şubesi’nin kurucularından olan İhsan İpekçi, İhsan Koza takma adıyla film senaryoları ve aşk romanları yazdı. “Aşk’tan Sonra” isimli bir romanının tefrikası 1963’te Hürriyet’te yayınlandı. Önemli filmleri: Bir Millet Uyanıyor, Bataklı Damın Kızı Aysel (Muhsin Ertuğrul); Senede Bir Gün (Ferdi Tayfur), Yalnızlar Rıhtımı, Zümrüt (Lütfi Ö. Akad). İhsan İpekçi 1986 yılında İstanbul’da öldü.

Bibliyografya

Affet Beni (1944), Aradığım Kadın (1945), Senede Bir Gün (1946), Zümrüt (1947), İstiklal Madalyası (1948), Sen İstemeyinceye Kadar, O Gece, Aşktan Sonra (1964), Yasak Cennet (1966), Selanik|ten İstanbul|a İpekçiler ve İsmail Cem (Abdullah Muradoğlu, 2002)

İhsan İpekçi için yapılan aramalar

İhsan İpekçi, İhsan İpekçi biyografi, İhsan İpekçi hayatı, İhsan İpekçi özgeçmişi, İhsan İpekçi hakkında, İhsan İpekçi doğum yeri, İhsan İpekçi fotoğraf, İhsan İpekçi video, İhsan İpekçi resim, İhsan İpekçi kimdir?, İhsan İpekçi kaç yaşında?, İhsan İpekçi kaç yaşında öldü? İhsan İpekçi nereli, İhsan İpekçi memleketi İhsan İpekçi ne zaman ve neden öldü? İhsan İpekçi Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: İhsan İpekçi
Google'de ara: İhsan İpekçi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir