Halit Kıvanç

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 0 yıl, 1 ay, 6 gün olmuş.
Öldügünde: 97 yaşındaydı.

Halit Kıvanç (18 Şubat 1925, İstanbul – 25 Ekim 2022, İstanbul), Türk radyo ve televizyon eski maç sunucusu ve gazeteci. Türkiye’nin en ünlü ve en uzun süre çalışmış sunucularındandır. Yazar ve müzisyen Ümit Kıvanç’ın babasıdır. Aynı zamanda Pelé ile ilk röportajı yapan gazetecidir.

HALİT KIVANÇ KİMDİR?
Halit Kıvanç, 18 Şubat 1925 tarihinde İstanbul Fatih’te dünyaya geldi. Türkiye’nin en ünlü ve en uzun süre çalışmış sunucularından olan Kıvanç, Pelé ile ilk röportajı yapan gazetecidir. Orta öğretimini Pertevniyal Lisesi’nde, yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlayana Halit Kıvanç, 3 ay kadar Siirt-Kozluk ilçesinde hakimlik yaptı. Milliyet, Tercüman, Hürriyet, Güneş gibi çeşitli gazete ve dergilerde yazar ve yönetici olarak görevler aldı.

1953’te Alp Zirek ve Halit Talayer ile birlikte Türkiye’nin ilk günlük spor gazetesi Türkiye Spor’u çıkardı. Bir yıla yakın İngiliz yayın kuruluşu BBC’de çalıştı. Türkiye’de radyo TV yayıncılığına önemli katkıları olan Kıvanç, Türk televizyonculuğunda ilklere imza attı. Olimpiyatlar ve büyük uluslararası karşılaşmalarda sunucu olarak görev aldı. FIFA Dünya Kupası’nı televizyondan sunan ilk Türk spikerdir. 10 FIFA Dünya Kupası finalini radyo ve televizyondan aktardı.

AD
3HALİT KIVANÇ KİMDİR, nereli, kaç yaşındaydı Ünlü Gazeteci Halit Kıvanç vefat etti
Uzun yıllar TRT’de kültür-sanat, müzik eğlence programları sunan Halit Kıvanç, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramları’nın da hafızalardan silinmeyen sunucusu oldu. Çok sayıda konser ve özel etkinliğin sunuculuğunu üstlendi. Tek kanallı günlerin sunucularından olan Halit Kıvanç, NTV Yayınlarından çıkan “Tele Safir” adlı kitabında Türk televizyonculuğunu kaleme aldı. Sunuculukta 50. yılını 2005’te kutlayan Kıvanç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, TSYD ve diğer kuruluşların düzenlediği yarışmalarda 200’ün üzerinde ödül aldı. 1983 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası maçıyla maç spikerliğine veda etti. Halit Kıvanç, Türk halkına temiz bir Türkçe ile saygın ve eğitici çalışmaları ile hizmet vermesinden dolayı Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi tarafından Kariyer Dalında büyük ödüle layık görüldü.

Kıvanç, NTV televizyonunda pazar günleri Halit Kıvanç’la Ustalar, NTV Radyo’da pazar sabahları Mikrofonda Halit Kıvanç, NTV Spor’da Futbol Bir Aşk adlı programları ile ekrana geldi. Fenerbahçe taraftarı olan Halit Kıvanç, Fenerbahçe TV’de Efsanenin 100 Yılı ve Efsanenin Yeni Yüzyılı adlı söyleşi programlarını da sundu.

Aydın Engin’le yaptığı söyleşi Bir Koltukta Kaç Karpuz: Halit Kıvanç Kitabı adlı kitapta toplanarak yayımlandı. Ayrıca 2006 yılında Ağlama Palyaço Makyajın Bozulur adlı kitabın da yazarıdır. Müjdat Gezen ile yaptığı söyleşiyi kaleme aldı.
4HALİT KIVANÇ KİMDİR, nereli, kaç yaşındaydı Ünlü Gazeteci Halit Kıvanç vefat etti
Daha önce Ertem Şener, ünlü gazetecinin kimseyi tanımadığını ve konuşamadığını belirtmişti. Halit Kıvanç, 25 Ekim Salı günü hayaını kaybetti. Haberi ise oğlu Ümit Kıvanç verdi.

Halit Kıvanç’ın oğlu Ümit Kıvanç sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı; ”Halit Kıvanç’ı kaybettik. Bizimle birlikte sevenlerinin de başı sağolsun. Cenaze 27’si perşembe, öğle namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı içindeki camiden kalkacak, aynı mezarlığa defnedilecek.”

Halit Kıvanç için yapılan aramalar

Halit Kıvanç, Halit Kıvanç biyografi, Halit Kıvanç hayatı, Halit Kıvanç özgeçmişi, Halit Kıvanç hakkında, Halit Kıvanç doğum yeri, Halit Kıvanç fotoğraf, Halit Kıvanç video, Halit Kıvanç resim, Halit Kıvanç kimdir?, Halit Kıvanç kaç yaşında?, Halit Kıvanç kaç yaşında öldü? Halit Kıvanç nereli, Halit Kıvanç memleketi Halit Kıvanç ne zaman ve neden öldü? Halit Kıvanç Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Halit Kıvanç
Google'de ara: Halit Kıvanç