Jülide Gülizar

Ölüm Nedeni: zatürre
Öleli tam: 12 yıl, 11 ay, 9 gün olmuş.
Öldügünde: 81 yaşındaydı.

Jülide Gülizar (Göksan) (8 Nisan 1929[1], Adana – 14 Mart 2011, Ankara), TRT’nin ve Türkiye’nin ilk haber spikerlerinden, sunucu, yazar, eğitmen.
1929 yılında Adana’da dünyaya gelen Gülizar; ilk ve ortaokulu Mersin’de, lise öğrenimini ise Ankara Kız Lisesi’nde tamamladı. 1956 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Gülizar, avukatlık stajının ardından kendi mesleğini yapmayı tercih etmedi ve aynı yıl Ankara Radyosu’na girdi. 1968 yılında başlayan televizyon yayınlarıyla TRT’de haber spikeri olarak ekranlara çıkan Gülizar, radyo ve televizyonda kadın olarak “ilk açık havada haber okuma”, “ilk naklen yayın” ve “ilk röportaj” gibi birçok yeniliğe imza attı. Türkçeyi iyi kullanmada gösterdiği özeni ile tanındı. Dil konusunu hayatta “evet dediği tek ırkçılık” olarak niteleyen Gülizar, Yabancı dile karşı olmadığını, ancak bunu öğrenirken kendi dilimizi unutmamamız gerektiğini vurgulamıştı.

Kendisiyle yapılan bir röportajda, asıl soyadının “Göksan” olduğunu, “Gülizar” soyadının kendisinin bulduğu takma bir soyad olduğunu belirtmiştir. Gençliğinde şiirler yazan ve ileride hep ünlü bir şair olmayı düşleyen Jülide Göksan’ın, evlenince soyadının değişeceğini, şiirlerinin altına hiç değişmeyecek bir isim yazması gerektiğini düşünerek “Jülide Gülizar” adını benimsediğini belirtmişti.[2]

Yaklaşık 30 yıl çalıştığı TRT’den 1982 yılında emekliye ayrılan Gülizar, emeklilik döneminde de çok sayıda ajans ve yayın kuruluşunda yazar, muhabir ve eğitmen olarak görev yaptı. Emekliliğinde de Türkçenin doğru kullanılması yolundaki mücadelesine aralıksız devam etti. 1997 yılında kurulan Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde dersler veren Gülizar, Kanal B televizyonunda da çeşitli programlar yapıp, söyleşiler hazırladı. Jülide Gülizar aynı zamanda Çağdaş Gazeteciler Derneği’nde yönetim kurulu üyesiydi.

Gülizar 14 Mart 2011’de zatürre teşhisiyle bir süredir tedavi görmekte olduğu Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Birçok ödüle sahip Jülide Gülizar’ın çok sayıda kitabı bulunmaktadır. 82 yaşında ölen Jülide Gülizar’ın cenazesi Ankara Kocatepe Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından yine Ankara’da Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi[3]

Jülide Gülizar için yapılan aramalar

Jülide Gülizar, Jülide Gülizar biyografi, Jülide Gülizar hayatı, Jülide Gülizar özgeçmişi, Jülide Gülizar hakkında, Jülide Gülizar doğum yeri, Jülide Gülizar fotoğraf, Jülide Gülizar video, Jülide Gülizar resim, Jülide Gülizar kimdir?, Jülide Gülizar kaç yaşında?, Jülide Gülizar kaç yaşında öldü? Jülide Gülizar nereli, Jülide Gülizar memleketi Jülide Gülizar ne zaman ve neden öldü? Jülide Gülizar Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Jülide Gülizar
Google'de ara: Jülide Gülizar