Kartal Tibet

Ölüm Nedeni: Yaslilik
Öleli tam: 1 yıl, 11 ay, 8 gün olmuş.
Öldügünde: 83 yaşındaydı.

Kartal Tibet (27 Mart 1938; Ankara – 2 Temmuz 2021; İstanbul), Türk oyuncu, yönetmen ve senaristtir.
Kartal Tibet, 27 Mart 1938 tarihinde Ankara’da doğdu. Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Uzun yıllar Ankara’da tiyatro oyunculuğu yaptı.

Suat Yalaz’ın 1960 yılında yarattığı çizgi roman karakteri Karaoğlan’ın sinemaya uyarlanan Karaoğlan: Altay’dan Gelen Yiğit adlı filmde başrolü üstlendi. Dönemin jönlerinden Cüneyt Arkın’ın çizgi roman karakterleri Malkoçoğlu ve Kara Murat olarak seyircinin karşısına çıkması, bu tür macera filmlerinin popülerliğini arttırdı. Karaoğlan’ın Orta Asya’da başlayan serüvenleri, Kartal Tibet’in başrolü üstlendiği 1966 yapımı Karaoğlan: Baybora’nın Oğlu ve Karaoğlan: Camoka’nın İntikamı, 1967 yapımı Karaoğlan: Bizanslı Zorba ve Karaoğlan: Yeşil Ejder ve 1972 yapımı Karaoğlan Geliyor adlı filmlerle devam etti. Tibet daha sonra Sezgin Burak’ın yarattığı Tarkan’ı, 1969’da sinemaya uyarlanan Tarkan adlı filmde canlandırdı. Bu filmi 1970’te Tarkan: Gümüş Eyer, 1971’de Tarkan: Viking Kanı, 1972’de Tarkan: Altın Madalyon ve 1973’te Tarkan: Güçlü Kahraman takip etti.

1976 yılında oyunculuğu bırakıp yönetmenliğe başladı ve ilk olarak Tosun Paşa filminin yönetmenliğini yaptı.[1] Yönetmenliğini yaptığı filmler arasında Sultan, Zübük, Gol Kralı ve Şalvar Davası yer almaktadır. 1993-1997 yılları arasında yayınlanan Süper Baba adlı dizinin ilk 13 bölümünün, 2007 yılında Kanal D’de yayınlanan Zoraki Koca adlı dizinin ve 2008 yılında Show TV’de yayınlanan Hayat Güzeldir adlı dizinin yönetmenliğini üstlendi.

1963 yılında Gündüz Tibet ile evlendi. İki çocuk babasıdır.

Kartal Tibet, 2 Temmuz 2021 tarihinde İstanbul’daki evinde 83 yaşında öldü.

Kartal Tibet için yapılan aramalar

Kartal Tibet, Kartal Tibet biyografi, Kartal Tibet hayatı, Kartal Tibet özgeçmişi, Kartal Tibet hakkında, Kartal Tibet doğum yeri, Kartal Tibet fotoğraf, Kartal Tibet video, Kartal Tibet resim, Kartal Tibet kimdir?, Kartal Tibet kaç yaşında?, Kartal Tibet kaç yaşında öldü? Kartal Tibet nereli, Kartal Tibet memleketi Kartal Tibet ne zaman ve neden öldü? Kartal Tibet Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Kartal Tibet
Google'de ara: Kartal Tibet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir