Kenan Pars

Ölüm Nedeni: Akciğer kanseri
Öleli tam: 15 yıl, 0 ay, 22 gün olmuş.
Öldügünde: 88 yaşındaydı.

Kenan Pars (asıl adı Kirkor Cezveciyan) (d. 10 Mart 1920[1], İstanbul – ö. 10 Mart 2008, İstanbul) Türkiye Ermenisi tiyatro, sinema ve dizi sanatçısı, yönetmendir.

Bir dönem Yeşilçam filmlerinin sert mizaçlı karakterlerini canlandırdı. Ailesinin işleri gereği Zonguldak ilinde 1.5 yıl kaldı. Daha sonra ailesi Bakırköy’e geçti ve ölene dek Bakırköy’de kaldı.

Askerliğini Balıkesir’de yaptı. Verdiği bir röportajda ”Gayrimüslüm olduğum için elime silah yerine kazma kürek verdiler. Akhisar-Sındırgı yolunun yapımında emeğim büyüktür.” demiştir.

84 sene Bakırköy’de yaşayan Pars’ın Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda kendi adını taşıyan bir Milli Piyango bayiisi vardı. Ünlü sanatçı hat sanatı ile de ilgileniyordu.10 Mart 2008’de öldüğünde cenazesinde sergilenen ve renkli boncuklarla yaptığı “Allah” lafzı ve Kuran ayetleri dikkat çekmişti.

Kenan Pars, oyunculuğun dışında “Oğlum”, “Derdimden Anlayan Yok”, “Cinayet Gecesi”, “Ölüm Allah’ın Emri”, “Aklın Durur” ve “Bir Ateşim Yanarım” adlı filmlerin yönetmenliğini üstlenen, ayrıca birkaç filmde yapımcılık ve senaryo yazarlığı da yaptı.

Eşi Konyalı Ermeni asıllı bir Türk’tü. Narin ve Linda adında iki kızı vardı. Linda Ayhan Işık’ın ablasının oğlu olan bir Müslüman ile evlendi.

Kariyerine 1953 yılında başlayıp, 2003 senesine kadar sürdürmüştür. Sinemanın sert, kötü adamı olarak hafızalarda yer etmiştir. Pars’ın cenazesi Bakırköy Ermeni Kilisesi’nde düzenlenen törenin ardından Bakırköy Ermeni Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Kenan Pars için yapılan aramalar

Kenan Pars, Kenan Pars biyografi, Kenan Pars hayatı, Kenan Pars özgeçmişi, Kenan Pars hakkında, Kenan Pars doğum yeri, Kenan Pars fotoğraf, Kenan Pars video, Kenan Pars resim, Kenan Pars kimdir?, Kenan Pars kaç yaşında?, Kenan Pars kaç yaşında öldü? Kenan Pars nereli, Kenan Pars memleketi Kenan Pars ne zaman ve neden öldü? Kenan Pars Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Kenan Pars
Google'de ara: Kenan Pars

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir