Lale Apa

Ölüm Nedeni: kanser
Öleli tam: 1 yıl, 8 ay, 16 gün olmuş.
Öldügünde: 64 yaşındaydı.

Yayıncı ve yazar Lale Apa, 64 yaşında yaşamını yitirdi. Apa, bugün Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedilecek.

DUVAR – Kitaplarının yanı sıra yayın sektöründeki çalışmalarıyla bilinen Lale Apa hayatını kaybetti. Apa, bugün öğlen namazının ardından İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

LALE APA KİMDİR?
Lale Apa, Türkiye’nin diplomasi tarihine geçen büyükelçilerden olan ve 21 Eylül 1980-31 Aralık 1983 yılları arasında Dışişleri Bakanlığı görevini yapan İlter Türkmen’in kızıdır.
Lale Apa, Marie Claire dergisini çıkaran ekipte yer aldı. Daha sonra başına geçtiği Sky Life dergisinde görev alan yazar, Apa Tasarım’ı kurdu. İstanbul’u tanıtan önemli yayınlardan olan The Guide İstanbul dergisiyle kendi yayınlarını başlattı.

Lale Apa, izleyen yıllarda, yemek kitaplarıyla da tanınan bir yazar ve yayıncı oldu. Vira Mutfak, Remix I- Yeni Sağlıklı Pratik Renkli Yemekler, Remix II- Yeni Sağlıklı Pratik Renkli Yemekler’in yanı sıra İngilizce kaleme aldığı Cooking on the Boat ve Contemporary Istanbul Cuisine kitaplarına imza attı.

Lale Apa’nın, Hande Bozdoğan ile birlikte, ünlü şeflerin ve yemek yazarlarının tarifleriyle hazırladığı İstanbul Mutfakta kitabı, “yemek kitaplarının Nobel”i olarak nitelenen Gourmand World Cookbook Awards’da Jüri Özel Ödülü’ne değer görüldü. Aynı yarışmada, değişik yıllarda Sahrap Soysal, Yunus Emre Akkor, Uludağ Üniversitesi Sahne Sanatları bölümü öğretim üyeleri de (1236-Selçuklu Mutfağı kitabıyla) ödül kazanmıştı.

Bir süredir kanserle mücadele eden yayıncı ve yazar Lale Apa hayatını kaybetti. Cem Apa ile evli olan Lale Apa, Dışişleri eski bakanlarından İlter Türkmen’in kızıydı. Yemek kitaplarının Nobel’ini kazanmıştı.

APA TASARIMI KURDU

Marie Claire dergisini çıkaran ekipte yer alan Lale Apa, daha sonra başına geçtiği Sky Life’daki başarılarıyla Apa Tasarım’ı (reklam ajansı) kurdu. Kızı Dilara ile birlikte Apa Tasarım’da yepyeni bir sinerji yaratan Lale Apa, The Guide İstanbul dergisiyle kendi yayınlarını başlatmakla kalmadı, İstanbul’u tanıtan çok önemli bir marka yarattı.

TAKVİMLERİ ÇOK BEĞENİLDİ

Aynı dönemde şirket müşterilerine hediye olarak gönderilen takvimleri hazırlayan anne-kız, farkında olmadan çok konuşulan ve beğenilen bir projeye imza attı. İçinde her gün için bilgiler ve güzel sözler bulunan takvimler uzun süre gündemde kaldı.

İLHAM VEREN BİR YAZAR VE YAYINCI OLDU

Apa sadece The Guide İstanbul ile değil, hazırladığı yemek kitaplarıyla da bugünün mutfak profesyonellerine ilham vermeyi başaran bir yazar ve yayıncı oldu. Lale Apa kariyerinde; Vira Mutfak, Remix I- Yeni Sağlıklı Pratik Renkli Yemekler, Remix II- Yeni Sağlıklı Pratik Renkli Yemekler’in yanı sıra İngilizce kaleme aldığı Cooking on the Boat ve Contemporary Istanbul Cuisine kitaplarına imza attı.

İSTANBUL MUTFAKTA KİTABI ÖDÜL ALDI

Lale Apa ile Hande Bozdoğan’ın birlikte ünlü şeflerin ve yemek yazarlarının tarifleriyle hazırladığı İstanbul Mutfakta kitabı, yemek kitaplarının Nobel’i olan Gourmand World Cookbook Awards’da Jüri Özel Ödülü’nü (Special Award of the Jury) kazandı.
Cem Apa ile evli olan Lale Apa, bugün İstanbul’da son yolculuğuna uğurlanacak. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Lale Apa için yapılan aramalar

Lale Apa, Lale Apa biyografi, Lale Apa hayatı, Lale Apa özgeçmişi, Lale Apa hakkında, Lale Apa doğum yeri, Lale Apa fotoğraf, Lale Apa video, Lale Apa resim, Lale Apa kimdir?, Lale Apa kaç yaşında?, Lale Apa kaç yaşında öldü? Lale Apa nereli, Lale Apa memleketi Lale Apa ne zaman ve neden öldü? Lale Apa Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Lale Apa
Google'de ara: Lale Apa