Mehmet Şemmedi

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 13 yıl, 1 ay, 3 gün olmuş.
Öldügünde: 2011 yaşındaydı.

Kıbrısın en meşhur güreşçisi ve MTG başkanı olan Mehmet Şemmedi’nin ölümü üzüntü yarattı.

Yıllar sonra arşivlerden çıkan bu fotoğraf 1968 yılına ait.

O Yıl, “Şampiyon Kulüpler Kupası”nın ilk tur maçıydı. Fenerbahçe, İngiltere Şampiyonu Manchester City’nin konuğu olacaktı. O zamanlar sadece şampiyonlar katılabilirdi şimdiki “Şampiyonlar Ligi” dediğimiz turnuvaya Maç Manchester’de 0-0 bitmiş ve maçın kahramanı Fenerbahçe kalecisi Yavuz’u omuzlara almak Kıbrıslı Türk Mağusalı ünlü güreşçi Mehmet Şemmedi’ye düşmüştü.

Bu fotoğrafı sosyal medyadan paylaşan Doktor Okan Dağlı, futbol severlere güzel bir nostalji yaşattı

Bilenler bilir, 1969-70 senesinde Fenerbahçe, Manchester City ile karşılaşmış ve City’i elemiştir. Deplasmandaki maç 0-0 bitince, sahaya dalan bir vatandaş, kaleci Yavuz’u sırtına alıp, tüm stadı dolaşır. Bu fotoğraf hala unutulmazlar arasındadır. İşte o adam, MTG’de top oynamış ve daha sonra kulübe başkanlık yapmış olan Mehmet Semmedi’dir…

25.05.2008
Güreşte “Mehmet Şemmedi” anılıyor Güreş Federasyonu bugün, Rifat Şener Güreş Salonu’nda merhum güreşçi Mehmet Şemmedi anısına büyükler yaş grubunda “Mehmet Şemmedi” müsabakası düzenleyecek.
————————————————————
27-28 Ocak olaylarının perde arkası

———————————————————-
27-28 Ocak 1958: (Mücadele o gün başladıydı devam ediyor.)
Ne var ki Türk halkının ne Rum’a saldırıp kan akıtacak gücü ve potansiyeli vardı ne kendini Rum saldırılarına karşı müdafaa etmekten başka bir amacı..

27 OCAK GÜNÜ: 27 Ocak 1958’de zaten uzun süredir Lefkoşa, Mağusa, Baf, ve İskele’de yaşandığınca zaman zaman lise öğrencileri yollara dökülür “ya taksim ya ölüm” sloganı atarlardı. (Bu slogansal yürüyüşler o kadar rutin hale geldiydi ki mesela o dönemlerde ben Namık Kemal Lisesinde iken büyük sınıf öğrencileri önceden programlanmış imtihanı (sınav) yaptırtmamak için “hadi Mağusa Suriçine” işaretini verir vermez bir okulun öğrencileri önde, Arkalarında “nereye, gelsenize, kaçmayın, geri dönün” diye bağıra bağıra koşturan bazı görevli öğretmenler Mağusa kapısına kadar koştururlardı.. “Ya taksim ya ölüm” diye bağıra suriçini dolandıktan sonra yine okula dönülürdü ama tam paydos vaktine denk getirilerek!) (Çoğu zaman da rahmetlik güreşçi Şemmedi ile Ramiz Manyera NKL’sine gelirlerdi. Genelde onların okula gelmelerinden her nasılsa anında polis haberdar olur üst rütbeli Türk komutanlardan birini yürüyüşe engel olmak için görevlendirirlerdi. Tabi kimse dinlemez “yürüyüş var hadi Mağusa”ya fısıltılarının ardından tüm öğrenciler Sulariçine akarlardı..)

Durum tam böyleyken havanın gayet soğuk ve kapalı olduğu 26 Ocak gecesı evimize yakın Girne caddesindeki Polis Merkezi tarafından gelen gürültülü sesler üzerine komşu arkadaşlarla oraya gittik. Polisin tam karşısında bulunan ve her zaman kalabalık olan kahvehanenin önünde bir çok insan heyecan ve sevinçle birbirlerine İngilizlerin, kimilerine göre de Birleşmiş Milletlerin Taksimi kabul ettiğinden bahsediyor ve bu haberin biraz önce Bozkurt Gazetesine haber olarak geldiğini söylüyordu.
Haberi teyit etmeye Bozkurt’a gidenler geri dönerken herkesin yakından tanıdığı güreşci Mehmet Şemmedi ve birkaç arkadaşı ellerinde bayraklarla “Ya Taksim, ya ölüm”diye ortaya çıkınca kalabalık çoğaldıkca çoğaldı ve önce gazetenin bulunduğu Asmaaltı Meydanında sonra sokaklarda sevinç gösterileri yaparak dolaşmaya başladı.


Mehmet Şemmedi için yapılan aramalar

Mehmet Şemmedi, Mehmet Şemmedi biyografi, Mehmet Şemmedi hayatı, Mehmet Şemmedi özgeçmişi, Mehmet Şemmedi hakkında, Mehmet Şemmedi doğum yeri, Mehmet Şemmedi fotoğraf, Mehmet Şemmedi video, Mehmet Şemmedi resim, Mehmet Şemmedi kimdir?, Mehmet Şemmedi kaç yaşında?, Mehmet Şemmedi kaç yaşında öldü? Mehmet Şemmedi nereli, Mehmet Şemmedi memleketi Mehmet Şemmedi ne zaman ve neden öldü? Mehmet Şemmedi Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Mehmet Şemmedi
Google'de ara: Mehmet Şemmedi