Melih Kibar

Ölüm Nedeni: cilt kanseri
Öleli tam: 17 yıl, 9 ay, 27 gün olmuş.
Öldügünde: 53 yaşındaydı.

Melih Kibar (6 Eylül 1951 – 7 Nisan 2005), Türk bestecidir. Çiğdem Talu ile Erol Evgin için bestelediği şarkılarla bilinir. Ayrıca başta Hababam Sınıfı olmak üzere birçok filmin müziğini yaptı. ‘Hep Böyle Kal’ ve ‘Söyle Canım’ 45’lik plak çalışmaları Altın Plak kazanan Kibar, 1984 yılında da Sopot’ta ‘En Başarılı Orkestra Şefi’ ödülünü aldı.

7’den 70’e tüm müzikseverlerin yakından tanıdığı ve hafızalara yer etmiş bir çok şarkıya besteci olarak imza atan müzik dünyasının usta ismi Melih Kibar, kanser tedavisi gördüğü Acıbadem Hastanesi’nde dün akşam saatlerinde yaşamını yitirdi. Geçtiğimiz yıl kalp krizi atlatan ünlü sanatçı, birkaç hafta önce yeniden rahatsızlanınca hastaneye kaldırılmıştı. Koltuğunun altında bir ur tespit edilen sanatçı hemen tedavi altına alındı. Koltuk altındaki ur ve çevresinde kanserli hücrelere rastlanan sanatçı, her türlü tedavi uygulanmasına rağmen, dün yaşama veda etti. Yıllarca müzik dünyasına başarılı eserler kazandıran Melih Kibar, yarın (cumartesi) Bebek Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından Nakkaştepe Aile Kabristanı’nda toprağa verilecek. Melih Kibar’ın TRT 2’de yaptığı ‘İşte Öyle Bİr Şey’ adlı programının iki hafta önceki çekimlerini güçlükle tamamlamış, 3 Nisan’daki çekimlere rahatsızlığı nedeniyle katılamamıştı.

Ölümü
Uzun bir süre kanser tedavisi gören Kibar, bu hastalık nedeniyle, 7 Nisan 2005 tarihinde İstanbul’da 53 yaşında öldü. Eşi Ethel’den Merve adlı bir kızı var.[3] Melih Kibar’ın cenazesi, Bebek Camii ’nde öğleyin kılınan namazın ardından Nakkaştepe Mezarlığı’na defnedildi. Bebek Camii’ndeki cenaze törenine, Kibar’ın ailesi ve yakınlarının yanı sıra Atilla Koç, Muammer Güler, Celalettin Cerrah, Berhan Şimşek, Yıldız Kenter, Sezen Aksu, Edip Akbayram, Nükhet Duru, Bedri Baykam, Ferdi Tayfur, Haldun Dormen, Selçuk Ural ve Orhan Gencebay gibi isimler katıldı.[4]
Sanat dünyası yasta

Garo Mafyan: Melih’in rahatsızlandığını öğrenmiştik ama bu kadar çabuk kaybedeceğimizi aklımıza bile getirmemiştik. Şoke olduk.

Zeynep Talu: Benim için çok önemli bir insandı. Hastalığını biliyordum ama hiçbir şekilde aklıma bile getirmeyeceğim bir şeydi ölüm. Bir gün önce hastaneye giderek gördüm, kötüydü ama yine de beklemiyordum.

Nilüfer: İşte erken, işte inanılmaz ve acı bir ölüm haberi daha. Melih Kibar’ın şarkıları, Film müzikleri hayatımızın içinde hep var olacak. Yitirdiğimiz bu çok sevgili dostlarımız umarım sonsuzlukta buluşuyorlardır. Dostluğunu daima özleyeceğim.

Orhan Gencebay: Çok üzüldüm, müziğe çok büyük emeği olan insandı. Genç yaşta öldü, iyi bir insandı. Çok derin bir üzüntü içerisindeyiz. Müziğe olan katkıları unutulmayacaktır

Erol Evgin: Şu an hastanedeyim, acı haberi alır almaz koştuk. Üzgünüz, büyük bir insanı kaybettik. Ölümüne İnanamıyorum, çok değerli bir müzik adamını kaybettik çok büyük.

Nükhet Duru: İçimiz yandı, çok sevdiğim bir dostumuzu kaybettik. Birlikte uzun zamanımız geçti. Allah rahmet eylesin, yeri dolmayacak bir besteciydi.

Hababam Sınıfı’nın unutulmaz bestecisi

İstanbul’da 1951 yılında doğan Melih Kibar, 8 yaşında İstanbul Belediyesi Konservatuvarı Yarı Zamanlı Piyano Bölümü’ne başladı. Uzun süre Timur Selçuk’la da birlikte çalışan Kibar, Çoban Yıldızı’nı 1975’te Eurovision Türkiye elemeleri için besteledi. Çiğdem Talu ile tanışarak, ‘İşte Öyle Bir Şey’, ‘Sevdan Olmasa’, ‘Bir de Bana Sor’ gibi unutulmaz bestelere birlikte imza attılar. Hababam Sınıfı filmine yaptığı müzik ile Altın Portakal Film Müziği ödülünü alan Kibar, ‘Hisseli Harikalar Kumpanyası Müzikali’nin de bestelerini yaptı. ‘Hep Böyle Kal’ ve ‘Söyle Canım’ 45’lik plak çalışmaları Altın Plak kazanan Kibar, 1984 yılında da Sopot’ta ‘En Başarılı Orkestra Şefi’ ödülünü aldı. Halley şarkısı Eurovision Türkiye birincisi ve Norveç’teki finalde de Avrupa dokuzuncusu oldu. Kibar, 2000 yılında da ‘Sersem Kocanın Kurnaz Karısı’ adlı oyunun müzikleri ile ‘Afife Jale En İyi Besteci’ ödülüne layık görüldü.

Melih Kibar için yapılan aramalar

Melih Kibar, Melih Kibar biyografi, Melih Kibar hayatı, Melih Kibar özgeçmişi, Melih Kibar hakkında, Melih Kibar doğum yeri, Melih Kibar fotoğraf, Melih Kibar video, Melih Kibar resim, Melih Kibar kimdir?, Melih Kibar kaç yaşında?, Melih Kibar kaç yaşında öldü? Melih Kibar nereli, Melih Kibar memleketi Melih Kibar ne zaman ve neden öldü? Melih Kibar Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Melih Kibar
Google'de ara: Melih Kibar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir