Metin Çekmez

Ölüm Nedeni: dil kökü kanseri
Öleli tam: 1 yıl, 9 ay, 16 gün olmuş.
Öldügünde: 76 yaşındaydı.

Metin Çekmez (26 Temmuz 1945, İstanbul – 25 Ağustos 2021, Aydın[1]), Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

İstanbul Şehir Tiyatroları oyuncusu olan Metin Çekmez, 1970’li yıllardan itibaren çeşitli sinema filmleri ve dizi filmlerde rol almıştır. Süper Baba dizisinde canlandırdığı Cevdet karakteri ile hatırlanır.[2]

1945 yılında İstanbul’da doğdu. Pertevniyal Lisesi’nden mezun oldu.[2] Tiyatroya ile tanışması, 1962 yılında ağabeyi Dinçer Çekmez ile birlikte İstanbul Şehir Tiyatroları’nın sınavına girmesi ile oldu. İki kardeş, Hamlet oyununda figüran olarak rol aldı. Metin Çekmez, bu deneyimin ardından İstanbul’da iki yıllık “Özel Gazetecilik Okulu”‘nda gazetecilik öğrenimi gördü.

Yükseköğrenimini tamamladıktan sonra oyunculuk alanında usta çırak ilişkisi içinde kendisini geliştirdi.[3] 1970 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları’nda kadroya girdi. 1972 yılında Ertem Eğilmez’in Tatlı Dilim filmindeki rolü ile sinema oyunculuğuna başladı. Birçok sinema filmi ve dizi filmde rol aldı. Süper Baba dizisindeki Cevdet karakteri, Adını Feriha Koydum dizisindeki Rıza karakteri, Kaderimin Yazıldığı Gün dizisindeki Ziya Yörükhan karakteri canlandırdığı karakterlerdendir.

Sanatçı, 25 Ağustos 2021’de, dil kökü kanseri[4] hastalığı nedeniyle Aydın’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.[5] 26 Ağustos 2021’de düzenlenen cenaze töreninin ardından Kuşadası Davutlar Mezarlığına defnedildi.[6]

Metin Çekmez için yapılan aramalar

Metin Çekmez, Metin Çekmez biyografi, Metin Çekmez hayatı, Metin Çekmez özgeçmişi, Metin Çekmez hakkında, Metin Çekmez doğum yeri, Metin Çekmez fotoğraf, Metin Çekmez video, Metin Çekmez resim, Metin Çekmez kimdir?, Metin Çekmez kaç yaşında?, Metin Çekmez kaç yaşında öldü? Metin Çekmez nereli, Metin Çekmez memleketi Metin Çekmez ne zaman ve neden öldü? Metin Çekmez Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Metin Çekmez
Google'de ara: Metin Çekmez

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir