Münir Nurettin Selçuk

Ölüm Nedeni: Kalp krizi
Öleli tam: 42 yıl, 9 ay, 27 gün olmuş.
Öldügünde: 81 yaşındaydı.

Münir Nurettin Selçuk (1900 — 27 Nisan 1981), Klasik Türk müziği şarkıcısı ve bestecisidir.

Müziğin usta ismi Münir Nurettin Selçuk yıllar önce aramızdan ayrılmıştı, geriye eserlerini bırakmıştı. Şimdi ise müzik dünyasına unutulmaz eserler bırakan yorumcu, piyanist ve besteci Timur Selçuk hayatını kaybetti. Münir Nurettin Selçuk’un oğlu Timur Selçuk’un ölümü üzerine binlerce kişi hayatlarına dair bilgileri merak ederek araştırır oldu. İşte Münir Nurettin Selçuk kimdir? Sorusunun yanıtı…

TİMUR SELÇUK NEDEN ÖDLÜ?

Usta müzisyenin eşi, “Dün gece en son saat 11.30’ta beraberdik. Sabaha karşı ölü bulduk, Herhangi bir rahatsızlığı yoktu. Kalp krizinden öldüğünü düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

MÜNİR NURETTİN SELÇUK KİMDİR?

Münir Nurettin Selçuk (1900 — 27 Nisan 1981), Klasik Türk müziği şarkıcısı ve bestecisi. 1900’de İstanbul, Sarıyer’de doğdu. Doğum yılı farklı kaynaklarda 1899, 1901 ya da 1902 olarak da gösterilmiştir. Mülgâ Dâire-î Sâadet Âmiri, Divân-ı Hümâyun muavini ve Dârülfünûn ilâhiyat şubesi muallimlerinden Mehmed Nuri Bey ile Fatma Hanife Hanım’ın oğludur.

Anne tarafından Germiyanoğulları Beyliği’ni kuran âileye mensuptur. Münir Nurettin Selçuk, 1928 senesinde Enise Selçuk ile evlenmiş ve eşinin vefatına kadar (1966) evli kalmıştır. Bu evliliğinden kızı Meral Selçuk; Şehime Erton’la olan ilişkisinden ise Timur Selçuk ve Selim Selçuk dünyaya gelmiştir. Roksan Selçuk, Mercan Selçuk ve Hazal Selçuk’un ise dedesidir.

Sanat eğitimi

Aşiyan Mezarlığı’ndaki mezarı
On beş yaşında Dâr-ül Feyz-î Musikî Cemiyeti’ne öğrenci olarak girdi. 1907’de Soğukçeşme Askerî Rüşdiyesi’ni bitirip Kadıköy Sultanîsi’ne yazıldı. Aynı yıl Darülelhan’a da girdi, Zekaizade Ahmed Efendi’den dört yıl ders aldı.

Ailesinin ısrarı ile ziraat öğrenimi için gittiği Macaristan’dan 1917 yılında geri döndü. Dâr-ül Feyz-î Mûsikî Cemiyeti’ne devam etti. Ahmet Irsoy ve Bestenigâr Ziya Bey’den müzik dersleri aldı. Münir Nurettin, bestekârlığa 1920 yılında Tevfik Fikret’in “Bu bir terânedir” şiirine yaptığı bir besteyle başladı. İkinci olarak “Sensiz ey şûh gözlerim avâre kalbim ağlıyor” güfteli şarkısını besteledi ve bu iki eserden sonra yirmi yıl süreyle beste yapmadı.

1923 yılında askerliği sırasında Mızıka-î Hümâyûn’da, sonradan da Riyâset-î Cumhur Mûsikî Heyeti’nde çalışan Münir Nurettin Bey, eski okuyuşla yeni anlayışı birleştirerek alışılagelenden çok farklı bir üslupla, 1928’de Sahibinin Sesi firmasında ilk plaklarını yaparak dikkatleri üzerine çekti. Aynı yıl Paris’e giderek ses tekniği konusunda öğrenim gördü. Aynı zamanda özgün bir ses tekniği eğitimi görmüş ilk Türk müziği ses sanatçısı olan Münir Nurettin, 19.yüzyıl İtalyan opera şarkıcılığının izlerini taşıyan icrâ üslûbu Bel Canto’dan etkilendi.

Türk müziği tarihinde ilk kez solist olarak konser veren Münir Nurettin Bey, ilk solo konserini 1930 yılında, şimdiki Dormen Tiyatrosu’nda vererek büyük ilgi topladı ve hayranlık uyandırdı. Konserlerde frak giyen ve ayakta şarkı söyleyen, aynı zamanda koro eşliğinde solo okuma geleneğini de ilk kez uygulayan sanatçı oldu. Batıdan gelen opera, tango gibi etkileri, kendi Türk müziği okuyuş üslûbuna dahil etti.

Beste çalışmalarına asıl 1940-1941 yıllarından sonra başlayan Münir Nurettin, İstanbul’a döndükten sonra otuz yılı aşkın bir süreyle İstanbul Belediye Konservatuvarı icrâ heyetinde görev yaptı. Birçok genç kuşak sanatçısının yetişmesine katkıda bulunan Selçuk’un özel olarak ders verdiği kişiler arasında Türk müziği ses sanatçısı olan Alâeddin Yavaşça da vardır.

Yeşilçam’a da giren Selçuk, Muhsin Ertuğrul’un ilk müzikal film denemesi olan “Allah’ın Cenneti” filminde rol aldı.

Ölümü
Münir Nurettin Selçuk, 27 Nisan 1981’de evinde vefât etti. İstanbul Âşiyan Mezarlığı’na defnedildi.

Bazı Eserleri
Beni Kör Kuyularda Merdivensiz Bıraktın (Şiir: Ümit Yaşar Oğuzcan)
Kalamış
Aziz İstanbul (Güfte: Yahya Kemal Beyatlı)
Söyle Sevgili
Gül Yüzünde Göreli Zülf-i Semen-say Gönül
Safa-yı Metle Parıldasın Camımız
Hülyama Doğan Son Güneşim
Son Hevesimde
Varalım Kuy-ı Dilaraya Gönül Hu Diyerek
Bir Söz Dedi Canan ki Keramet Var İçinde
Rindlerin Akşamı (Dönülmez Akşamın Ufkundayız) (Güfte: Yahya Kemal Beyatlı)
Ne Doğan Güne Hükmüm Geçer Ne Halden Anlayan Bulunur
Endülüs’te Raks (Şiir: Yahya Kemal Beyatlı)
Sessiz Gemi (Şiir: Yahya Kemal Beyatlı)
Rindlerin Ölümü
Sen Şarkı Söylediğin Zaman
Dumanlı Başları Göklere Ermiş
Yedi Renk Üstüne Hareli Dağlar

Münir Nurettin Selçuk için yapılan aramalar

Münir Nurettin Selçuk, Münir Nurettin Selçuk biyografi, Münir Nurettin Selçuk hayatı, Münir Nurettin Selçuk özgeçmişi, Münir Nurettin Selçuk hakkında, Münir Nurettin Selçuk doğum yeri, Münir Nurettin Selçuk fotoğraf, Münir Nurettin Selçuk video, Münir Nurettin Selçuk resim, Münir Nurettin Selçuk kimdir?, Münir Nurettin Selçuk kaç yaşında?, Münir Nurettin Selçuk kaç yaşında öldü? Münir Nurettin Selçuk nereli, Münir Nurettin Selçuk memleketi Münir Nurettin Selçuk ne zaman ve neden öldü? Münir Nurettin Selçuk Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Münir Nurettin Selçuk
Google'de ara: Münir Nurettin Selçuk