Mustafa Santur

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 42 yıl, 6 ay, 15 gün olmuş.
Öldügünde: 76 yaşındaydı.

Prof. Dr. Mustafa Santur, (d. 1905, Selanik – ö. 7 Mart 1981), Türk akademisyen.1930’da Robert Kolej mühendislik bölümünden mezun oldu. A.B.D.’de Case Institute of Applied Sciences (Cleveland)’dan 1931’de ve University of Illinois (Urbana-Champaign)’den 1932’de iki Master of Science derecesi aldı. Aynı yıl kazandığı Victor Royal Bursu ile Stanford Üniversitesi (Kaliforniya)’nde doktora çalışmasına başladı. 1933’de bu üniversiteden doktor derecesini alarak yurda döndü. Göreve Yüksek Mühendis Mektebi’nde fizik kürsüsünde müderris muavini olarak başladı. 1944’de İTÜ Elektrik Fakültesi Yüksek Frekans Tekniği Kürsüsü profesörlüğüne getirildi.

1948-50 yıllarında Elektrik Fakültesi Dekanlığı ve 1954-55 yıllarında İTÜ Rektörlüğü yaptı.Prof. Dr. Mustafa Santur emekli olduğu 1975 yılına kadar görev yaptığı ve 1973 yılına kadar başkanlığını yürüttüğü Yüksek Frekans Tekniği Kürsüsü’nde verdiği dersler ve kurduğu laboratuarlarla elektronik ve haberleşme mühendisliği disiplininin kurulup gelişmesi konusunda öncü katkılar yapmış ve bu hizmetleri nedeni ile anısına 1983 TÜBİTAK Hizmet Ödülü verilmiştir.İTÜ’deki hizmetleri yanında Robert College ve Yıldız Teknik Okulu’nda dersler vermiş, Atom Enerjisi Komisyonu, Genel Kurmay Başkanlığı Ar-Ge Kurulu ve ODTÜ Mütevelli heyeti üyeliklerinde bulunmuştur.
———
Eğitimi
Özel Alman Lisesi’nden sonra girdiği eski ismi Robert Kolej olan Boğaziçi Üniversitesi’nin mühendislik bölümünden 1930’da mezun oldu.[1] ABD’de Cleveland Case Institute of Applied Sciences’dan 1931’de ve İllinois Üniversitesi’nden 1932’de iki Master of Science derecesi aldı. Aynı yıl kazandığı Victor Royal Bursu ile Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’nde doktora çalışmasına başladı. 1933’te bu üniversiteden doktor derecesini alarak yurda döndü

Akademik görevleri
Göreve Yüksek Mühendis Mektebi’nde fizik kürsüsünde müderris muavini olarak başladı. 1944’te İTÜ Elektrik Fakültesi Yüksek Frekans Tekniği Kürsüsü profesörlüğüne getirildi. 1948-50 yıllarında Elektrik Fakültesi Dekanlığı ve 1954-55 yıllarında İTÜ Rektörlüğü yaptı.

Prof. Dr. Mustafa Santur emekli olduğu 1975 yılına kadar görev yaptığı ve 1973 yılına kadar başkanlığını yürüttüğü Yüksek Frekans Tekniği Kürsüsü’nde verdiği dersler ve kurduğu laboratuvarlarla elektronik ve haberleşme mühendisliği disiplininin kurulup gelişmesi konusunda öncü katkılar yapmış ve bu hizmetleri nedeni ile anısına 1983 TÜBİTAK Hizmet Ödülü verilmiştir.

İTÜ’deki hizmetleri yanında Boğaziçi Üniversitesi ve Yıldız Teknik Okulu’nda dersler vermiş, Atom Enerjisi Komisyonu, Genelkurmay Başkanlığı Ar-Ge Kurulu ve ODTÜ Mütevelli heyeti üyeliklerinde bulunmuştur.

Mustafa Santur için yapılan aramalar

Mustafa Santur, Mustafa Santur biyografi, Mustafa Santur hayatı, Mustafa Santur özgeçmişi, Mustafa Santur hakkında, Mustafa Santur doğum yeri, Mustafa Santur fotoğraf, Mustafa Santur video, Mustafa Santur resim, Mustafa Santur kimdir?, Mustafa Santur kaç yaşında?, Mustafa Santur kaç yaşında öldü? Mustafa Santur nereli, Mustafa Santur memleketi Mustafa Santur ne zaman ve neden öldü? Mustafa Santur Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Mustafa Santur
Google'de ara: Mustafa Santur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir