Naim Süleymanoğlu

Ölüm Nedeni: dizanteri hastalığı
Öleli tam: 6 yıl, 3 ay, 5 gün olmuş.
Öldügünde: 50 yaşındaydı.

Naim Süleymanoğlu (Bulgaristan’da değiştirilen adı: Naum Şalamanov; 23 Ocak 1967, Kırcaali – 18 Kasım 2017, İstanbul), Bulgaristan Türk’ü halterci. Birçok otoriteye göre tüm zamanların en iyi haltercisi olarak kabul edilir.[1][2] Yapıca ufak tefek ancak çok güçlü olması nedeniyle Cep Herkül’ü olarak anılan Naim Süleymanoğlu, Türk Süpermen adıyla da anılır.

Naim Süleymanoğlu, 23 Ocak 1967, Kırcaali’de doğdu. 18 Kasım 2017’de İstanbul’da vefat etti. Birçok otoriteye göre tüm zamanların en iyi haltercisi olarak kabul edilir.

Haltere 1977’de, dokuz yaşındayken başladı. On beş yaşındayken Brezilya’da düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonası’nda iki altın madalya alarak şampiyon oldu.

On altı yaşında rekor kırarak yine şampiyon oldu. Böylece halter tarihinde en genç dünya rekortmeni unvanını aldı. Kariyeri boyunca üç Olimpiyat Altın madalyası, yedi Dünya Şampiyonluğu ve altı Avrupa Şampiyonluğu vardır. Tam 46 kere dünya rekoru kırmıştır. 1984 yılında (16 yaşındayken), silkme kategorisinde vücut ağırlığının üç katını kaldıran ikinci halterci olarak tarihe geçti.

1983-1986 arasında gençlerde 13, büyüklerde 50 olmak üzere tam altmış üç rekor kırarken, yine bu dönemde dünya ve Avrupa şampiyonalarında 52, 56 ve 60 kilolarda şampiyonluklar yaşadı. 1984, 1985 ve 1986’da dünyada yılın haltercisi seçildi. 1984 Los Angeles Olimpiyatları’na Bulgaristan’ın da Sovyet’lerle boykota katılması nedeniyle katılamadı. Bu dönemde Bulgar Hükûmetinin Soya dönüş operasyonu kapsamında Türk isimlerini yasaklaması nedeniyle adı Naum Şalamanov olarak değiştirildi.

Bulgaristan’daki bu baskılardan kurtulmak ve Türkiye adına müsabakalara katılmak için 1986’da Melbourne’de düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda Türkiye büyükelçiliğine sığınarak Türkiye’ye iltica etti. Türkiye’ye ilticasında ve getirilmesinde bizzat Turgut Özal devreye girdi.

Ölümü
Siroza bağlı karaciğer yetmezliğinden dolayı tedavi gören Naim Süleymanoğlu’na 6 Ekim 2017 tarihinde karaciğer nakli yapıldı. Yapılan ameliyat sonrası beyin kanamasına bağlı ödem sebebiyle beyin ameliyatına alınan Naim Süleymanoğlu’nun hayati tehlikesinin devam ettiği açıklanmıştı. O tarihten itibaren yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Naim Süleymanoğlu 18 Kasım 2017 tarihinde hayatını kaybetti.

Naim Süleymanoğlu kimdir, kaç yaşında, neden öldü? Naim Süleymanoğlu nun rekorları ve başarıları… #2

Naim Süleymanoğlu’nun başarıları
– 15 yaşında Dünya rekoru kırarak tarihe geçti.

– 1984, 1985 ve 1986 yıllarında dünyada “Yılın Haltercisi” seçildi.

– 1988 Seul, 1992 Barcelona ve 1996 Atlanta Olimpiyatları olmak üzere üç kez olimpiyat şampiyonu olmayı başardı.

– 7 kez dünya şampiyonu oldu, 46 kez dünya rekoru kırdı.

– Kendi kilosunun üç katından 10 kilo fazlasını kaldıran tek sporcu olarak adını tarihe yazdı.

– 1988 yılında Time dergisine kapak oldu.

– 1988 Seul Olimpiyatları’nda 60 kg’da, silkmede 190 kg kaldırarak dünya rekoru kırdı.

– 1988 yılında Seul’de düzenlenen Olimpiyatlar’da 6 dünya, 9 olimpiyat rekoru kırarak tarihe geçti.

– Türkiye’ye olimpiyatlarda güreş branşı dışında ilk altın madalya kazandıran sporcu oldu.

– 1992 yılında Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından “Dünyanın En İyi Sporcusu” ünvanına layık görüldü.

Naim Süleymanoğlu için yapılan aramalar

Naim Süleymanoğlu, Naim Süleymanoğlu biyografi, Naim Süleymanoğlu hayatı, Naim Süleymanoğlu özgeçmişi, Naim Süleymanoğlu hakkında, Naim Süleymanoğlu doğum yeri, Naim Süleymanoğlu fotoğraf, Naim Süleymanoğlu video, Naim Süleymanoğlu resim, Naim Süleymanoğlu kimdir?, Naim Süleymanoğlu kaç yaşında?, Naim Süleymanoğlu kaç yaşında öldü? Naim Süleymanoğlu nereli, Naim Süleymanoğlu memleketi Naim Süleymanoğlu ne zaman ve neden öldü? Naim Süleymanoğlu Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Naim Süleymanoğlu
Google'de ara: Naim Süleymanoğlu