Orçun Sonat

Ölüm Nedeni: akciğer kanseri
Öleli tam: 17 yıl, 3 ay, 0 gün olmuş.
Öldügünde: 66 yaşındaydı.

Orçun Sonat veya doğum adıyla Orçun Alkan, (1 Ocak 1941, Samsun – ö. 24 Şubat 2007, Ankara)[1] Türk sinema ve tiyatro oyuncusudur.

Orçun Sonat, Samsun’da doğdu. İlkokuldan sonra Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü’ne girdi. Kuleli Askeri Lisesi ve Kara Harp Okulu’nu bitirdikten sonra Üst Teğmen rütbesiyle görev yaptığı Türk Silahlı Kuvvetleri’nden 1969 yılında ayrıldı ve tiyatroya geçti. Lale Oraloğlu tiyatrosunda profesyonel sanat yaşamına başladı. 4 yıl süreyle aynı tiyatroda oynadı. 1971’de yapımcılığını Lale Oraloğlu’nun yaptığı “Bir Kadın Tuzağı” filmiyle sinemaya geçti. İlk önceleri ikinci derecede rollerde gözüktü, sonra baş rollere yükseldi. 1974’te yapılan Antalya Altın Portakal Film Yarışması’nda Hülya Koçyiğit ile baş rolleri paylaştıkları, Orhan Kemal’in romanından uyarlanan “Sokaklardan Bir kız” adlı filmdeki rolüyle, “En iyi yardımcı erkek oyuncu” ödülünü kazandı. 1980’de tekrar Oraloğlu Tiyatrosu’na ortak oldu. Sonraki yıllarında televizyon dizilerinde rol aldı. Kendisi gibi tiyatro-sinema-dizi oyuncusu Selma Sonat’la evlenip ayrıldı.Bu evlilikten Orsel adlı bir kızı ve Selçun adında bir erkek evladı oldu. Ardından Sevgi Günel’le evlendi. Vuslat -Fatih Orkun adlarında çocukları oldu. Türk Sineması’nın ve tiyatrosunun usta oyuncusu Orçun Sonat, akciğer kanseri nedeniyle üç yıldır tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) 24 Şubat 2007 tarihinde yaşamını yitirdi. Selimiye Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından Kurtköy Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Orçun Sonat için yapılan aramalar

Orçun Sonat, Orçun Sonat biyografi, Orçun Sonat hayatı, Orçun Sonat özgeçmişi, Orçun Sonat hakkında, Orçun Sonat doğum yeri, Orçun Sonat fotoğraf, Orçun Sonat video, Orçun Sonat resim, Orçun Sonat kimdir?, Orçun Sonat kaç yaşında?, Orçun Sonat kaç yaşında öldü? Orçun Sonat nereli, Orçun Sonat memleketi Orçun Sonat ne zaman ve neden öldü? Orçun Sonat Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Orçun Sonat
Google'de ara: Orçun Sonat