Nevzat Süer

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 37 yıl, 0 ay, 24 gün olmuş.
Öldügünde: 62 yaşındaydı.

Nevzat Süer (d. 1925 – ö. 23 Mart 1987) Türkiye’de modern satrancın gelişmesinde önemli katkıları olan, Türkiye’nin ilk Uluslararası Satranç Ustasıdır. Haydarpaşa Lisesi mezunu olan Süer, 1937-1945 arasında keman çaldıktan sonra piyanoya geçti ve müzikle ilgilendi. 1943’te satrançla tesadüfen tanıştı. 3 kez Türkiye Şampiyonu olan ve defalarca Milli Takımda Türkiye’yi temsil eden Süer, Cumhuriyet gazetesindeki köşeleriyle ve yıllarca zorluklara rağmen çıkardığı Süer Satranç Dergisi ile tüm Türk satrançseverlere yol göstermiştir.
———–

Türkçenin ses bayrağı Fazıl Hüsnü Dağlarca ise, Türkiye satrancının bayrağı da Nevzat Süer’dir (1926-1987). Türkiye’nin ilk “Uluslararası Usta”sı, 3 kez Türkiye Şampiyonu olan Nevzat Süer, Cumhuriyet Gazetesi’nde yıllarca yazmış olduğu satranç köşesiyle, kendi olanaklarıyla çıkardığı Süer Satranç Dergisi’yle, satranca adanmış bir hayattır.

Dünya satrancında 1600’lü yıllarda Greco, 1700’lü yıllarda Philidor, 1800’lü yıllarda Morphy maçları bilgisayar veritabanlarında kayıtlıyken, Türkiye satrancının hafızası hangi tarihlere dayanıyor? Çok acı bir gerçek ama 1990’lardaki oyunlara bile ulaşmak imkansız gibi. İnsanın içi burkuluyor. Bizim şampiyonlarımız, bizim tarihimiz nerede?

İşte bu tarihi kişiliklerden biri olan Nevzat Süer’in 1962 yılından başlayan 126 maçını pgn formatında sunuyoruz. İçinde dünya şampiyonu Petrosian’la yaptığı maç dahil.

Nevzat Süer için yapılan aramalar

Nevzat Süer, Nevzat Süer biyografi, Nevzat Süer hayatı, Nevzat Süer özgeçmişi, Nevzat Süer hakkında, Nevzat Süer doğum yeri, Nevzat Süer fotoğraf, Nevzat Süer video, Nevzat Süer resim, Nevzat Süer kimdir?, Nevzat Süer kaç yaşında?, Nevzat Süer kaç yaşında öldü? Nevzat Süer nereli, Nevzat Süer memleketi Nevzat Süer ne zaman ve neden öldü? Nevzat Süer Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Nevzat Süer
Google'de ara: Nevzat Süer