Niyazi Akıncıoğlu

Ölüm Nedeni: şair
Öleli tam: 45 yıl, 3 ay, 21 gün olmuş.
Öldügünde: 60 yaşındaydı.

Niyazi Akıncıoğlu (d. 1919 – ö. 1 Şubat 1979), Türk şair.

Kırklarelinin Kurudere köyünde doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Kırklareli’nde serbest avukatlık yaptı. 1 Şubat 1979 tarihinde Ankara SSK Dışkapı Hastanesinde ölmüştür.

1940 döneminin tanınmış şairlerindendir. İlk şiirlerini “Haykırışlar” adlı kitapta topladı. Daha sonra dönemin önemli dergilerinde şiirleri görünmeye başladı. 1950 yılında Kırklarelinde “komünistlik” suçlamasıyla yargılandı, mahkeme süresince iki yıl tutuklu kaldı, sonuçta beraat etti. Cezaevinden çıktıktan sonra münzevi bir yaşama yöneldi. Ancak 1970lerde yayınladığı şiir çalışmaları ile yeniden adından söz ettirdi. Şiirleri ölümünden sonra Umut Şiirler adıyla 1985 yılında kitaplaştırıldı.

Niyazi Akıncıoğlu, şiirlerinde divan ve halk şiiri motiflerinden ustaca yarlanmasını bildi. Halk şiirinin söyleyiş özelliklerini ve sesini başarılı bir şekilde kullandı. Asım Bezirci onun için, “Akıncıoğlu -Nâzım Hikmetten sonra, ama Enver Gökçe ve Ahmet Ariften önce- halk şiirinden yararlanan ilk toplumcu şairdir” demiştir. Şair; karamsarlığa yer vermeyen, gelecekten umutlu şiirler bırakmıştır gelecek nesillere.

Niyazi Akıncıoğlu için yapılan aramalar

Niyazi Akıncıoğlu, Niyazi Akıncıoğlu biyografi, Niyazi Akıncıoğlu hayatı, Niyazi Akıncıoğlu özgeçmişi, Niyazi Akıncıoğlu hakkında, Niyazi Akıncıoğlu doğum yeri, Niyazi Akıncıoğlu fotoğraf, Niyazi Akıncıoğlu video, Niyazi Akıncıoğlu resim, Niyazi Akıncıoğlu kimdir?, Niyazi Akıncıoğlu kaç yaşında?, Niyazi Akıncıoğlu kaç yaşında öldü? Niyazi Akıncıoğlu nereli, Niyazi Akıncıoğlu memleketi Niyazi Akıncıoğlu ne zaman ve neden öldü? Niyazi Akıncıoğlu Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Niyazi Akıncıoğlu
Google'de ara: Niyazi Akıncıoğlu