Osman Aydın Tolan

Ölüm Nedeni: Kalp krizi
Öleli tam: 26 yıl, 5 ay, 18 gün olmuş.
Öldügünde: 60 yaşındaydı.

Osman Aydın Tolan, (d. 1937, Rize – ö. 10 Eylül 1997, İstanbul), Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

1968 – 1969 yıllarında “Çayeli Derneği” tarafından çıkarılan Çayeli Dergisi`nde yazılar yazan, bilinen adıyla Aydın Tolan, İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldu. Ticari yaşam tarzıyla fazla barışık olmaması nedeniyle, sanatı seçerek, Dostlar Tiyatrosu’na girdi. Sahneye ilk adım atışı, Genco Erkal ile 403. Kilometre oyununda olan sanatçı, çeşitli oyunlarda rol almasının ardından “Hodri Meydan Kültür Merkezi” müdürlüğü yaptı.

Birçok sivil toplum kuruluşuna üye olarak parasal ve bireysel destek verdi. Aydın Tolan, bir süre sonra bir film şirketiyle anlaşarak yeniden sanat hayatına dönüş yaptı. Televizyon dizilerinde yer alan Tolan, Yılmaz Erdoğan’ın TRT için filme aldığı ilk dizi olan Umut Taksi adlı yapımda mahallenin muhtarı karakterini oynadı. 1994 yılında BKM oyuncularına katılan sanatçı, yıllarca birçok oyunda rol almasına karşın, Bir Demet Tiyatro adlı yapımdaki “Laz Bakkal” tiplemesini canlandırarak geniş izleyici kitlelerince tanınıp sevildi. Aydın Tolan, kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdi.

Rol aldığı bazı oyunlar

403. Kilometre
Nema Bankası
Otogargara
Bir Demet Tiyatro
Filmografisi
Bir Demet Tiyatro – 1997
Ağrı’ya Dönüş – 1993
Umut Taksi – 1993
Sayın Başkan – 1990
Gönül Garip Bir Kuştur – 1989
Ateşböceği – 1987

Osman Aydın Tolan için yapılan aramalar

Osman Aydın Tolan, Osman Aydın Tolan biyografi, Osman Aydın Tolan hayatı, Osman Aydın Tolan özgeçmişi, Osman Aydın Tolan hakkında, Osman Aydın Tolan doğum yeri, Osman Aydın Tolan fotoğraf, Osman Aydın Tolan video, Osman Aydın Tolan resim, Osman Aydın Tolan kimdir?, Osman Aydın Tolan kaç yaşında?, Osman Aydın Tolan kaç yaşında öldü? Osman Aydın Tolan nereli, Osman Aydın Tolan memleketi Osman Aydın Tolan ne zaman ve neden öldü? Osman Aydın Tolan Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Osman Aydın Tolan
Google'de ara: Osman Aydın Tolan