Sabire Aydemir

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 32 yıl, 5 ay, 6 gün olmuş.
Öldügünde: 81 yaşındaydı.

Sabire Aydemir (d. 1 Şubat 1910 Kastamonu – ö. 4 Temmuz 1991 Ankara), Türk veteriner hekim.
Türkiye’nin ilk kadın veteriner hekim olarak tanınır. 1937 yılında Ankara’daki Veteriner Yüksekokulu’ndan mezun olan on kadından birisidir.

1937 yılında Ankara’daki Veteriner Yüksekokulu’ndan mezun olan on kadından birisidir. Birçok kaynakta adı, Türkiye’nin ilk kadın veteriner hekimi olarak geçer.

1 Şubat 1910 tarihinde, Kastamonu’ya bağlı İnebolu’da doğdu. İlköğrenimini burada tamamladıktan sonra orta öğrenimine İstanbul’da devam etti. 1933 yılında Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldu. Tıp doktoru olmak istiyordu. Tıp Fakültesi’ne kız öğrencileri yatılı olarak kabul etmedikleri için fikrini değiştirerek o sene ilk defa kadın öğrencileri kabul eden Veteriner Yüksekokulu’na kaydını yaptırdı.[4][5] 1937 yılında Veteriner Yüksekokulu’ndan mezun oldu.

İki yıl çeşitli laboratuvarlarda çalıştıktan sonra Veteriner Fakültesi’ne asistan olarak geri döndü. 1945 yılına kadar buradaki görevini sürdürdü.[4] İstanbul’daki Pendik Bakteriyoloji ve Araştırma Enstitüsü ve Ankara’daki Etlik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü gibi sağlık kuruluşlarında bakteriyolog veteriner hekim olarak çalıştı. Samsun’un Atakum ilçesindeki Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü bünyesinde bulunan kuduz laboratuvarından emekli oldu.

1984 yılında Kadınların seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 50. yılı nedeniyle kendisine TBMM tarafından “İlk Kadın Veteriner Hekim” olmasına dayanarak bir ödül ve plaket verildi.

İngilizce ve Almanca bilen Sabire Aydemir evli ve iki çocuk annesiydi. 4 Temmuz 1991 tarihinde, Ankara’da hayatını kaybetti.


2022 yılında Google, Sabire Aydemir’in 112. doğum günü anısına özel bir doodle yayımladı.

Ödülleri
1984 – Kadınların seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 50. yılı nedeniyle TBMM tarafından kendisine “İlk Kadın Veteriner Hekim” olarak ödül ve plaket verildi.
2016 – Onur Ödülü, Türk Veteriner Hekimleri Birliği[7]

——

NE ZAMAN VE KAÇ YAŞINDA VEFAT ETTİ?

Gönüllü olarak Anadolu’ya tayinini istedikten sonra görev yaptığı Samsun Atakum’da bulunan Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsünden Bakteriyoloji Mütehassısı Kuduz Laboratuvarı şefi olarak emekli oldu.

İngilizce ve Almanca bilen Sabire Hanım; bir kız bir erkek çocuk annesiydi. Ankara’da 1991 yılında hayatını kaybetti.

Sabire Aydemir için yapılan aramalar

Sabire Aydemir, Sabire Aydemir biyografi, Sabire Aydemir hayatı, Sabire Aydemir özgeçmişi, Sabire Aydemir hakkında, Sabire Aydemir doğum yeri, Sabire Aydemir fotoğraf, Sabire Aydemir video, Sabire Aydemir resim, Sabire Aydemir kimdir?, Sabire Aydemir kaç yaşında?, Sabire Aydemir kaç yaşında öldü? Sabire Aydemir nereli, Sabire Aydemir memleketi Sabire Aydemir ne zaman ve neden öldü? Sabire Aydemir Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Sabire Aydemir
Google'de ara: Sabire Aydemir