Safiye Hüseyin Elbi

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 59 yıl, 9 ay, 10 gün olmuş.
Öldügünde: 82 yaşındaydı.

Safiye (Hüseyin) Elbi (d. 29 Haziran 1882, İstanbul- ö. 6 Temmuz 1964, İstanbul), Türk hemşire.

Türkiye’de modern hemşireliğin gelişmesine katkısı olmuş bir meslek kadınıdır. Balkan Savaşı ve I. Dünya Savaşı’nda gönüllü hemşirelik yaptı. Türkiye’de Cumhuriyetin ilanından sonra da pek çok hayır kurumunda ve dernekte görev aldı. Kadınların sosyal hayata katılması için çalışmalarda bulundu.[1] 1925’te İstanbul’da kurulan Kızılay Hemşire Okulu’nda idareci ve öğretmen olarak görev yaptı.

————–
İlk Türk hemşiresi Safiye Hüseyin Elbi. Balkan ve Çanakkale Savaşları’nda gönüllü hastabakıcılık yapan Elbi yakasında harp madalyası, Şevkat nişanı ve Hilal-i Ahmer madalyası taşımaktadır.

Safiye Hüseyin Elbi için yapılan aramalar

Safiye Hüseyin Elbi, Safiye Hüseyin Elbi biyografi, Safiye Hüseyin Elbi hayatı, Safiye Hüseyin Elbi özgeçmişi, Safiye Hüseyin Elbi hakkında, Safiye Hüseyin Elbi doğum yeri, Safiye Hüseyin Elbi fotoğraf, Safiye Hüseyin Elbi video, Safiye Hüseyin Elbi resim, Safiye Hüseyin Elbi kimdir?, Safiye Hüseyin Elbi kaç yaşında?, Safiye Hüseyin Elbi kaç yaşında öldü? Safiye Hüseyin Elbi nereli, Safiye Hüseyin Elbi memleketi Safiye Hüseyin Elbi ne zaman ve neden öldü? Safiye Hüseyin Elbi Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Safiye Hüseyin Elbi
Google'de ara: Safiye Hüseyin Elbi