Savaş Yurttaş

Ölüm Nedeni: hastalik
Öleli tam: 21 yıl, 10 ay, 15 gün olmuş.
Öldügünde: 58 yaşındaydı.

Savaş Yurttaş, (d. 1944; Kayseri – ö. 8 Nisan 2002; Ankara), Türk sinema ve tiyatro sanatçısıdır.

Savaş Yurttaş adını ilk olarak 1970’li yıllarda TRT’nin “5 Dakika” adlı dizisindeki “Kavruk Hasan” tiplemesiyle duyurdu. Yurtaş son yıllarda da “Bizimkiler” adlı dizide rol alıyordu.

Savaş Yurttaş, 1944 yılında Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde doğdu. Tiyatroya, Üniversite yıllarında İstanbul Üniversitesi Gençlik Tiyatrosu’nda, Sermet Çağan’ın “Ayak Bacak Fabrikası” adlı oyunu ile başlayan sanatçı, daha sonra Ulvi Uras Tiyatrosu, Türk Öğretmenler Sendikası Tiyatrosu, Ankara Halk Oyuncuları, Ankara Sanat Tiyatrosu, Ankara Birlik Tiyatrosu ve Ankara Ekin Tiyatrosu’nda çalıştı.

TRT’de yayınlanan “Bizimkiler”, “5 Dakika”, “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz”, “Yazlıkçılar” ve “Oğlum Adam Olacak” adlı dizilerde rol alan sanatçı, 1981 yılında Sinema yazarlarının “En iyi yardımcı oyuncu ödülüne” layık bulundu. Yurttaş, ayrıca “Sürü”, “Yılanların Öcü”, “72. Koğuş”, “Suçumuz İnsan Olmak”, “Can Şenliği”, “Bebek”, “Güneşe Köprü”, “Yolun Sonundaki Karanlık”, “Biri ve Diğerleri”, “Ziyaret”, “Sarı Mersedes”, “Kara Kafa” gibi Türk sinema tarihinin önemli filmlerinde de rol aldı.

Ankara Halk Oyuncuları Tiyatrosu’nda “Devri Süleyman”, “141. Basamak” ve “Teneke”, Ankara Sanat Tiyatrosu’nda “Durant Bulvarı”, “403. Kilometre”, “Heykel” adlı oyunlardaki rolleriyle tiyatroseverlerin gönlünde taht kurdu. Tiyatro sanatçısı Savaş Yurttaş, evliydi.

Savaş Yurttaş için yapılan aramalar

Savaş Yurttaş, Savaş Yurttaş biyografi, Savaş Yurttaş hayatı, Savaş Yurttaş özgeçmişi, Savaş Yurttaş hakkında, Savaş Yurttaş doğum yeri, Savaş Yurttaş fotoğraf, Savaş Yurttaş video, Savaş Yurttaş resim, Savaş Yurttaş kimdir?, Savaş Yurttaş kaç yaşında?, Savaş Yurttaş kaç yaşında öldü? Savaş Yurttaş nereli, Savaş Yurttaş memleketi Savaş Yurttaş ne zaman ve neden öldü? Savaş Yurttaş Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Savaş Yurttaş
Google'de ara: Savaş Yurttaş