Süreyya Ağaoğlu

Ölüm Nedeni: Gültekin Ağaoğlu|ilk kadin avukat|kadin avukkat|Süreyya Ağaoğlu|Süreyya Ağaoğlu biyografisi|Süreyya Ağaoğlu hayati|Süreyya Ağaoğlu kimdir|Tezer Taşkıran
Öleli tam: 34 yıl, 1 ay, 30 gün olmuş.
Öldügünde: 87 yaşındaydı.

Süreyya Ağaoğlu (1903, Şuşa – 29 Aralık 1989, İstanbul), Türk avukat ve yazar. Türkiye’nin ilk kadın avukatı[1] ve kadın hakları savunucularındandır.İstanbul Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra ölümüne dek avukatlık mesleğini sürdürdü. -Milletlerarası Kadın Hukukçular Komisyonu’nun iki yıl başkanlığını yapan Ağaoğlu, Hür Fikirleri Yayma Derneği ile Türk-Amerikan Üniversiteler Derneği’nin kurucusuydu. Süreyya Ağaoğlu’nun Londra’da Gördüklerim ve Bir Hayat böyle Geçti adlı kitaplarıyla çeşitli hukuki makaleleri bulunuyor.Bunlar dışında bir de Süreyya Ağaoğlu Çocuk Dostları Derneği adında bir özel çocuk bakım evi kurmuştur.29 Aralık 1989’da İstanbul’da katıldığı “Kadın Hakları ve Çağdaşlaşma” konulu panelden ayrılırken düşmüş ve beyin kanaması geçirmiştir.——————————-Tezer Taşkıran, Süreyya Ağaoğlu, Gültekin Ağaoğlu’nunToplumsal tarihimizde iz bırakan Cumhuriyet’in öncü kadınlarından üç kızkardeş; Avukat Süreyya Ağaoğlu,Eğitimci Tezer Taşkıran ve Doktor Gültekin Ağaoğlu adına Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı`nda bir panel ve tören düzenlenecek. Toplumsal tarihimizde iz bırakan Cumhuriyet’in öncü kadınlarından üç kızkardeş, yaşam öykülerini irdeleyecek bir panelle anılıyor. Tezer Taşkıran, Süreyya Ağaoğlu, Gültekin Ağaoğlu’nun, aileleri tarafından, Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’na bağışlanan ve 5000 belgeyi içeren Özel Arşivleri katalog haline getirildi. Üç kız kardeşin belge katalogunu, Ağaoğlu ailesi varislerine takdim etmek üzere, 3 Kasım 2007 Cumartesi günü, Vakfın Fener’deki binasında bir panel ve tören düzenlenecek.Cumhuriyet’in öncü kadınlarından üç kızkardeşe ait 5000 belgeye yakın özel arşivleri ailelerince Vakfa bağışlandı.

Süreyya Ağaoğlu için yapılan aramalar

Süreyya Ağaoğlu, Süreyya Ağaoğlu biyografi, Süreyya Ağaoğlu hayatı, Süreyya Ağaoğlu özgeçmişi, Süreyya Ağaoğlu hakkında, Süreyya Ağaoğlu doğum yeri, Süreyya Ağaoğlu fotoğraf, Süreyya Ağaoğlu video, Süreyya Ağaoğlu resim, Süreyya Ağaoğlu kimdir?, Süreyya Ağaoğlu kaç yaşında?, Süreyya Ağaoğlu kaç yaşında öldü? Süreyya Ağaoğlu nereli, Süreyya Ağaoğlu memleketi Süreyya Ağaoğlu ne zaman ve neden öldü? Süreyya Ağaoğlu Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Süreyya Ağaoğlu
Google'de ara: Süreyya Ağaoğlu