Şecaettin Tanyerli

Ölüm Nedeni: Alzheimer hastalığı
Öleli tam: 29 yıl, 3 ay, 2 gün olmuş.
Öldügünde: 73 yaşındaydı.

Şecaattin Tanyerli (13 Ocak 1921 – 1 Aralık 1994), Türk şarkıcı.

13 Ocak 1921’de İstanbul, Teşvikiye’de doğdu. İlkokulu, Beşiktaş Esma Sultan İlkokulu’nda, orta ve lise tahsilini ise İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında, Tino Rossi hayranı olan Tanyerli, müzik çalışmalarına Eminönü Halkevi’nde opera dersleri alarak başladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyken Beyoğlu Halkevi’nde keman öğretmeni Goldenberg’den şan dersleri aldı.

II. Dünya Savaşı sıralarında çalışmak zorunda kalan sanatçı, 1942 yılında Maksim Gazinosu’nda profesyonel sahne hayatına başladı. Almanca, Fransızca, İspanyolca ve Rumca tangoları da seslendiren Tanyerli 1943’te Ankara Yedeksubay Okulu’na gitti. 1946’da üsteğmen olarak mezun oldu. 1949’da Necdet Koyutürk’ün ünlü Papatya adlı tangosuyla ilk plağını yaptı. Aynı yıl İstanbul Radyosu’nda çalışmaya başladı. Yine aynı yıl Kamuran Hanım’la hayatını birleştiren sanatçının 2 oğlu, 1 kızı, 6 torunu var.

45 yılı aşkın bir zaman kendini tangoya adayan Tanyerli 1 Aralık 1994 yılında İstanbul’da öldü. 44 yıl boyunca İstanbul Radyosu’nda 1000’i aşkın Türkçe sözlü tangoyu seslendiren sanatçı 30’u aşkın taş plak, 2 uzunçalar, 2 kaset, 40 kadar 45’lik plak ve 1 CD yaptı. 1971’de altın plak ödülü alan Tanyerli’nin seslendirdiği tangolardan bazıları şöyle:

Ayrılık
Sensiz Kaldığım Geceler
Sevdim Bir Genç Kadını
Mazi
Sana Nerden Gönül Verdim
Papatya
Seslendirdiği her tangonun kendisinde ayrı bir anısı olduğunu söyleyen sanatçı, tango dinlemenin ve bu dansı icra etmenin hayatı renklendirdiği düşüncesindeydi. Tanyerli, ailesi ve çevresiyle olan bağlarının güçlülüğünü de tangoya borçlu olduğunu her zaman söylemiştir.

Şecaettin Tanyerli için yapılan aramalar

Şecaettin Tanyerli, Şecaettin Tanyerli biyografi, Şecaettin Tanyerli hayatı, Şecaettin Tanyerli özgeçmişi, Şecaettin Tanyerli hakkında, Şecaettin Tanyerli doğum yeri, Şecaettin Tanyerli fotoğraf, Şecaettin Tanyerli video, Şecaettin Tanyerli resim, Şecaettin Tanyerli kimdir?, Şecaettin Tanyerli kaç yaşında?, Şecaettin Tanyerli kaç yaşında öldü? Şecaettin Tanyerli nereli, Şecaettin Tanyerli memleketi Şecaettin Tanyerli ne zaman ve neden öldü? Şecaettin Tanyerli Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Şecaettin Tanyerli
Google'de ara: Şecaettin Tanyerli