Sedat Üründül

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 7 yıl, 11 ay, 6 gün olmuş.
Öldügünde: 96 yaşındaydı.

Halil Sedat Üründül (d. 1920, İstanbul – ö. 4 Ocak 2016[1]), Türk yüksek inşaat mühendisi ve müteahhit.

1920 yılında İstanbul’da doğdu. İlkolulu ve ortaokulu Şişli Terakki’de okudu. Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1946 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. Beraber çalıştığı iki mühendis arkadaşı ile Palet İnşaat Şirketi’ni kurdular. Atatürk Barajı yapımı için kurulan “Ata İnşaat” şirketinin en kıdemli ortağı olarak Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptı.

İTÜ senatosu tarafından 1996 yılında kendisine “Fahri Doktorluk” unvanı verildi. İTÜ Geliştirme Vakfı tarafından ismi anaokuluna ve çevre mühendisliği çevre laboratuvarına verilmiştir. Maslak’taki Verda Üründül Kız Öğrenci Yurdu’nu yaptırmış ve eşinin adını vermiştir.[2]

Ata İnşaat Ltd. Şirketi’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmekteyken,[3] 4 Ocak 2016 tarihinde hayatını kaybeden Üründül’ün cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedildi. Ayrıca Sedat Üründül; futbol yorumcusu Ömer Üründül’ün babası idi.

Sedat Üründül için yapılan aramalar

Sedat Üründül, Sedat Üründül biyografi, Sedat Üründül hayatı, Sedat Üründül özgeçmişi, Sedat Üründül hakkında, Sedat Üründül doğum yeri, Sedat Üründül fotoğraf, Sedat Üründül video, Sedat Üründül resim, Sedat Üründül kimdir?, Sedat Üründül kaç yaşında?, Sedat Üründül kaç yaşında öldü? Sedat Üründül nereli, Sedat Üründül memleketi Sedat Üründül ne zaman ve neden öldü? Sedat Üründül Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Sedat Üründül
Google'de ara: Sedat Üründül