Sinan Sofuoğlu

Ölüm Nedeni: motor kazasi
Öleli tam: 15 yıl, 4 ay, 21 gün olmuş.
Öldügünde: 25 yaşındaydı.

Sinan Sofuoğlu (d. 15 Temmuz 1982 – ö. 9 Mayıs 2008), Türk motosiklet yarışçısı. MotoGP’de yarışan ilk Türk pilot. Başarılı motosiklet yarışçıları Bahattin Sofuoğlu’nun kardeşi, Kenan Sofuoğlu’nun ağabeyidir. 9 Mayıs 2008 günü İzmit Körfez Pistinde geçirdiği kaza sonucu öldü.
Sinan Sofuoğlu, ulusal ve uluslararası birçok şampiyonada derece almış motosiklet yarışçısıdır. 15 Temmuz 1982, Adapazarı doğumludur. Trabzonlu motor tamircisi İrfan Sofuoğlu’ nun oğlu, yine motosiklet yarışçısı olan Bahattin Sofuoğlu’ nun kardeşi ve Kenan Sofuoğlu’ nun ağabeyidir. Sofuoğlu kardeşler, gerek Türkiye’de gerek yurtdışındaki yarışmalarda birçok şampiyonluklar elde ettiler. 50 si uluslararası yarışlarda olmak üzere 650 kupa kazandılar.

1996 yılında Türkiye Şampiyonasında yarışmıştır.

1999 Bahattin Sofuoğlu’ nun askere gitmesi ile Sinan Sofuoğlu’nun önü açıldı ve eli incinen Bahattin’in yerine yarışlara Sinan Sofuoğlu girdi.

1999 Temmuz ayında ciddi bir kaza geçirdi ayağı alçıya alınmak zorunda kalındı.

1999 17 Ağustos Gölcük depreminde Adapazarı’ndaki evleri depremin başlamasından 10 saniye sonra yıkıldı. Sofuoğlu kardeşler apartmanlarında yaşamını yitiren 15 kişiden daha şanslı idiler ve göçük altından sağ kurtarıldılar.

2000 Türkiye Motosiklet Drag Şampiyonası 1. kategoride ikincilik elde etti.

2000 Türkiye Motosiklet Pist Şampiyonası, Superstok 600cc A sınıfı dördüncüsü oldu. 2001 Türkiye Motosiklet Pist Şampiyonası, Superstok 600cc A sınıfı şampiyonu oldu. (Yarışın ikincisi ağabeyi Bahattin Sofuoğlu, üçüncüsü de kardeşi Kenan Sofuoğlu’ dur)

2001 Balkan Motosiklet Pist Şampiyonası’nda ilk üç sırayı yine kardeşi Kenan Sofuoğlu ve ağabeyi Bahattin Sofuoğlu ile paylaşarak birinci oldu.

Sofuoğlu kardeşler bütün bu başarıları elde ederken, 2002 senesinde maddi durumlarının yetersizliği, sponsor bulmakta güçlük çekmeleri nedeni ile içlerinden (sadece birinin) Kenan kardeşlerinin Avrupa da ki yarışlara katılmasına karar vermişlerdir. Almanya Yamaha Cup yarışı için gerekli maddiyatı sağlamak amaçlı dükkânlarındaki motosikletleri ve Bahattin Sofuoğlu’ nun arabasını sattığı bilinir. Neticede Kenan Sofuoğlu rakiplerinden daha güç şartlarda katıldığı yarışı birincilik alarak kazanır.

Sinan Sofuoğlu, 2008 Türkiye Motosiklet Federasyonu ve Marmara Motosiklet Kulübünün düzenlediği “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Türkiye Motosiklet Pist Şampiyonası”na hazırlanmak için, 9 Mayıs günü Körfez Pistinde yaptığı deneme sürüşünde geçirdiği kaza sonucu yaşamını yitirdi

Sinan Sofuoğlu için yapılan aramalar

Sinan Sofuoğlu, Sinan Sofuoğlu biyografi, Sinan Sofuoğlu hayatı, Sinan Sofuoğlu özgeçmişi, Sinan Sofuoğlu hakkında, Sinan Sofuoğlu doğum yeri, Sinan Sofuoğlu fotoğraf, Sinan Sofuoğlu video, Sinan Sofuoğlu resim, Sinan Sofuoğlu kimdir?, Sinan Sofuoğlu kaç yaşında?, Sinan Sofuoğlu kaç yaşında öldü? Sinan Sofuoğlu nereli, Sinan Sofuoğlu memleketi Sinan Sofuoğlu ne zaman ve neden öldü? Sinan Sofuoğlu Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Sinan Sofuoğlu
Google'de ara: Sinan Sofuoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir