Talip Özkan

Ölüm Nedeni: akciğer kanseri
Öleli tam: 14 yıl, 0 ay, 21 gün olmuş.
Öldügünde: 71 yaşındaydı.

Talip Özkan (1939, Denizli – 27 Mayıs 2010, İzmir), Türk halk müziği sanatçısı.

Talip Özkan, 1939 yılında Denizli’de doğdu. Talip Özkan, Lise yıllarındayken Acıpayam’da Muzaffer Sarısözen’le tanıştı. 1957’de yüksek öğrenimi için geldiği Ankara Radyosu’nda Yurttan Sesler Korosu programlarında yer aldı ve ardından sınavları kazanarak kadrolu sanatçı oldu. 1960 yılında İstanbul Radyosu’na geçiş yaptı.

alip Özkan, 20 yıla yakın TRT’de çalıştıktan sonra 1977’de Paris’e yerleşti. Paris Konservatuvarı’ndaki eğitmenliğinin yanı sıra Paris Üniversitesi’nde (Université de Paris, VIII, Nanterre 19) etnomüzikoloji alanında doktora çalışmasını yürüttü. Rotterdam Konservatuvarı’nda ders verdikten sonra emekliye ayrıldı.

Yurtdışında pek çok albüm dolduran sanatçı, uzun yıllar Paris’te yaşamış ve çalışmalarını (yeni) türküler derleyerek ve özel ders vererek sürdürmüştür.Türk Halk Müziğine çok sayıda derleme kazandıran ve müzisyen eğiten Özkan kendine özgü bağlama çalış tekniğiyle de birçok bağlamacıya örnek olmuştur.

Talip Özkan, 27 Mayıs 2010 tarihinde İzmir’de vefat etti.
Talip Özkan, akciğer kanseri nedeniyle 29 Mayıs 2010 tarihinde hayatını kaybetti. 71 yaşındayken İzmir’de ölen sanatçı, Urla İskele Mezarlığı’na defnedildi.

Talip Özkan için yapılan aramalar

Talip Özkan, Talip Özkan biyografi, Talip Özkan hayatı, Talip Özkan özgeçmişi, Talip Özkan hakkında, Talip Özkan doğum yeri, Talip Özkan fotoğraf, Talip Özkan video, Talip Özkan resim, Talip Özkan kimdir?, Talip Özkan kaç yaşında?, Talip Özkan kaç yaşında öldü? Talip Özkan nereli, Talip Özkan memleketi Talip Özkan ne zaman ve neden öldü? Talip Özkan Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Talip Özkan
Google'de ara: Talip Özkan