Ayşe Afet İnan

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 38 yıl, 0 ay, 3 gün olmuş.
Öldügünde: 76 yaşındaydı.

Ayşe Âfet İnan (Uzmay)[1] (29 Kasım 1908, Selanik – 8 Haziran 1985, Ankara), Türk sosyolog, tarihçi ve akademisyen. Mustafa Kemal Atatürk’ün mânevî kızıdır.

Afet İnan 30 Ekim 1908 yılında Selanik’te dünyaya gelmiştir. Öğretmen, tarihçi ve sosyoloji profesörü olarak tanınan yazar Atatürk’ün manevi kızıdır.

Cumhuriyetin ilk tarih profesörlerinden birisidir. Türk Tarih Kurumunun asbaşkanlığını yapmıştır. Türk Tarih Tezini ortaya koyan tarihçiler arasında yer almaktadır. Ailesi Balkan Savaşlarının ardından Anadolu’ya taşınmıştır. Babasının görevi nedeniyle sürekli yer değiştirdiğinden dolayı eğitim hayatını çeşitli illerde tamamlamıştır. Bursa’da okuduğu Kız Öğretmen okulundan 1925 yılında mezun olmuştur. İzmir’de Redd-i İlhak İlkokulunda göreve başlamıştır. Mustafa Kemal Atatürk tarafından Fransızca dil eğitimi alması için İsviçre’nin Lozan semtine gönderilmiştir.

1927 de döndükten sonra bir süre İstanbul Fransız Kız lisesine devam edip öğrenim görmüş ve orta öğrenim tarih öğretmeni olmak için sınava girmiş, kazanmıştır. Atatürk’ün isteği üzerine 1930 yılında Türk Ocağında Türk kadınlarının seçim haklarına ilişkin bir konferans vermiş ve bu konferans yazarın ilk konferansı olmuştur. Doktora için sınavlara girmiş ve bu sınavları geçerek tez savunmasını yapmış Sosyoloji doktoru unvanını almıştır. 1942 yılında doçent ve sonrasında profesör ünvanını almıştır. 1940 yılında kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olan Rıfat İnan ile evlenen yazar 7 Haziran 1985 yılında hayatını kaybetmiştir.

Ayşe Afet İnan için yapılan aramalar

Ayşe Afet İnan, Ayşe Afet İnan biyografi, Ayşe Afet İnan hayatı, Ayşe Afet İnan özgeçmişi, Ayşe Afet İnan hakkında, Ayşe Afet İnan doğum yeri, Ayşe Afet İnan fotoğraf, Ayşe Afet İnan video, Ayşe Afet İnan resim, Ayşe Afet İnan kimdir?, Ayşe Afet İnan kaç yaşında?, Ayşe Afet İnan kaç yaşında öldü? Ayşe Afet İnan nereli, Ayşe Afet İnan memleketi Ayşe Afet İnan ne zaman ve neden öldü? Ayşe Afet İnan Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Ayşe Afet İnan
Google'de ara: Ayşe Afet İnan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir