Tanju Gürsu

Ölüm Nedeni: solunum yetmezliği
Öleli tam: 86 yıl, 0 ay, 10 gün olmuş.
Öldügünde: 0 yaşındaydı.

Tanju Gürsu (27 Ekim 1938, Trabzon – 7 Haziran 2016, İstanbul), Türk sinema oyuncusu, senarist ve yönetmen.

Tanju Gürsu, Hayati ve Mediha Gürsu’nun 3’ü kız, 2’si erkek 5 çocuğundan biri olarak 1938’de Trabzon’un İskenderpaşa Mahallesi’nde doğdu. Trabzon Lisesini bitirmiştir.[2] 1962 yılında Ses dergisinin açtığı yarışmayı kazanıp oyuncu olarak sinemaya başlayan sanatçı, birçok film ve dizide rol almış, Anıt Film adlı bir şirket kurarak yapımcılık işine de girmiş, ayrıca üç film senaryosu yazmış ve beş filmde yönetmenlik yapmıştır.

İlk kez 1988 yılında Kurtar Beni filmiyle Altın Portakal kazanan Gürsu, 1997 yılında tartışmalı biçimde Köpekler Adası filmiyle En İyi Erkek Oyuncu dalında bir kez daha ödüle layık görüldü.[3] Gürsu, ayrıca 1998-99 yılları arasında yaklaşık bir yıl boyunca Trabzonspor’da İdari ve Teknik Konulardan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Gürsu, Ayla Gürsu ile evli olup Kerem ve Emre adında iki oğlu vardır.[3] Yönetmen, yapımcı, senarist, oyuncu ve seslendirme sanatçısı Temel Gürsu’nun ağabeyidir.

Tanju Gürsu için yapılan aramalar

Tanju Gürsu, Tanju Gürsu biyografi, Tanju Gürsu hayatı, Tanju Gürsu özgeçmişi, Tanju Gürsu hakkında, Tanju Gürsu doğum yeri, Tanju Gürsu fotoğraf, Tanju Gürsu video, Tanju Gürsu resim, Tanju Gürsu kimdir?, Tanju Gürsu kaç yaşında?, Tanju Gürsu kaç yaşında öldü? Tanju Gürsu nereli, Tanju Gürsu memleketi Tanju Gürsu ne zaman ve neden öldü? Tanju Gürsu Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Tanju Gürsu
Google'de ara: Tanju Gürsu