Tekin Aral

Ölüm Nedeni: böbrek ve akciğer kanseri
Öleli tam: 24 yıl, 10 ay, 3 gün olmuş.
Öldügünde: 57 yaşındaydı.

Tekin Aral (d. 18 Haziran 1941, İstanbul – ö. 20 Nisan 1999, İstanbul), Türk çizer, karikatürist.

Çizgilerdeki yeteneğini, ortaöğrenim yıllarında karikatürle keşfeden Aral, ilk deneyimini 1956 yılında Dolmuş dergisinde yayımlanan karikatürüyle edindi. Ardından Tef, Karikatür, Taş gibi dergilerde çizgileri çıktı. Vatan, Yeni Sabah, Akşam ve Yeni Tanin gazetelerinde çizer olarak çalışan Tekin Aral, kardeşi Oğuz Aral ile birlikte Türkiye’de ilk çizgi film çalışmalarını yapanlar arasında yer aldı. 1968 yılında Günaydın gazetesinde çalışmaya başladı. Bu süreçte yine Oğuz Aral’la birlikte Gırgır dergisinin oluşumunda yer aldıktan sonra, 1976 yılında Fırt adlı bir dergi çıkardı, yarattığı Arap Kadri tiplemesi ilgi gördü. Karikatürcü bir kuşağın yetişmesinde büyük rol oynayan ve gülmece içerikli yazılar yazan sanatçı, böbrek ve akciğer kanseri nedeniyle yaşamını yitirdi. Tekin Aral ile yazar İnci Aral’ın evliliğinden dünyaya gelen kızı Ayşe Aral 20 Haziran 2017 tarihinde ölmüştür.

Karikatürcü bir kuşağın yetişmesinde büyük rol oynayan ve gülmece içerikli yazılar yazan sanatçı, böbrek ve akciğer kanseri nedeniyle yaşamını yitirdi.

Tekin Aral için yapılan aramalar

Tekin Aral, Tekin Aral biyografi, Tekin Aral hayatı, Tekin Aral özgeçmişi, Tekin Aral hakkında, Tekin Aral doğum yeri, Tekin Aral fotoğraf, Tekin Aral video, Tekin Aral resim, Tekin Aral kimdir?, Tekin Aral kaç yaşında?, Tekin Aral kaç yaşında öldü? Tekin Aral nereli, Tekin Aral memleketi Tekin Aral ne zaman ve neden öldü? Tekin Aral Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Tekin Aral
Google'de ara: Tekin Aral