Tomris Uyar

Ölüm Nedeni: yemek borusu kanseri
Öleli tam: 20 yıl, 7 ay, 24 gün olmuş.
Öldügünde: 62 yaşındaydı.

Tomris Uyar (15 Mart 1941 – 4 Temmuz 2003[1]), Türk öykü yazarı ve çevirmen. İngiliz Kız Ortaokulu’nda, şimdiki adı Robert Kolej olan Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’nde eğitim gördü (1961). İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne bağlı Gazetecilik Enstitüsü’nü bitirdi (1963).

Cemal Süreya ve Ülkü Tamer ile beraber Papirüs dergisi kurucularından olan Uyar’ın deneme, eleştiri ve kitap tanıtma yazıları Yeni Dergi, Soyut, Varlık gibi dergilerde yayımlandı. On öykü derlemesinden Yürekte Bukağı ile 1979, Yaza Yolculuk ile 1986 Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazandı. 60’ı aşkın çevirisi kitaplaşan Uyar’ın günlükleri, “Gündökümü” genel başlığı altında, yayımlandı.

İlk evliliğini şair Ülkü Tamer ile 1963’te yapan Tomris Uyar’ın evliliği Ekin isimli kızlarının sütten boğulmasından sonra 1964’te son bulur.

Tomris Uyar, şair Turgut Uyar ile 1969’da evlendi ve Hayri Turgut Uyar isimli bir oğlu oldu. Hayri Turgut Uyar şimdi İTÜ’de öğretim görevlisidir. 2003 yılında yemek borusu kanseri nedeniyle vefat eden yazarın kabri Zincirlikuyu Mezarlığı’ndadır.

Evli olduğu sırada Cemal Süreya ile aşk yaşayan Tomris Uyar’a aynı zamanda Edip Cansever de aşıktır. Hatta Tomris ile baş başa oturdukları bir rakı masasında Cansever onun için peçeteye “Tomris rakıyı çok severdi, bense onu…” yazmıştır.[

Tomris Uyar için yapılan aramalar

Tomris Uyar, Tomris Uyar biyografi, Tomris Uyar hayatı, Tomris Uyar özgeçmişi, Tomris Uyar hakkında, Tomris Uyar doğum yeri, Tomris Uyar fotoğraf, Tomris Uyar video, Tomris Uyar resim, Tomris Uyar kimdir?, Tomris Uyar kaç yaşında?, Tomris Uyar kaç yaşında öldü? Tomris Uyar nereli, Tomris Uyar memleketi Tomris Uyar ne zaman ve neden öldü? Tomris Uyar Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Tomris Uyar
Google'de ara: Tomris Uyar