Esmeray Diriker

Ölüm Nedeni: kanser
Öleli tam: 22 yıl, 0 ay, 22 gün olmuş.
Öldügünde: 53 yaşındaydı.

Esmeray Diriker (d. 25 Şubat 1949; İstanbul – ö. 25 Mart 2002; İstanbul), Afrika kökenli Türk oyuncu ve şarkıcı.

1970’li yıllarda Türkiye’nin tanınmış pop müzik şarkıcılarındandır. 1975 yılında Unutama Beni adlı şarkısıyla ve 1977 yılında çıkardığı Gel Tezkere adlı albümü ile popüler olmuştur.

1949 yılında İstanbul’da Emirgan semtinde doğdu. Babası Nusret, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Türkiye’ye yerleşmiş, Fas kökenli bir aileye mensuptur[1], annesi Fermet beyazdır.[2] Emirgan Ortaokulu’nda öğrenim gördü. 1960 yılında ortaokul son sınıf öğrencisi iken eğitimini yarıda bırakarak İstanbul Şehir Tiyatrosu’na girdi.

İlk defa Şehir Tiyatrosu’nun Çocuk Bölümü’nde sahneye çıktı. Beş yıl kadar Şehir Tiyatroları’nda çalıştıktan sonra Dormen Tiyatrosu’nda geçti ve ilk olarak Dün Gece Yolda Giderken Çok Komik Bir Şey Oldu oyununda oynadı. Dormen Tiyatrosu’ndan sonra Avni Dilligil, Özlem Taşdelenler, Sezer Sezin Tiyatroları’nda oyunculuk yaptı. Son olarak 1974 yılında Muammer Karaca ile Mart Bakanı adlı tiyatro oyununda rol aldıktan sonra 1995 yılına kadar tiyatro oyunculuğu yapmadı.

Sinemada 1967 yapımı Zilli Nazife, 1972 yapımı Sev Kardeşim filmlerinde rol aldı. 1970 yılında Şemi Diriker ile evlendi. Çifin bir oğlu oldu (1977).

Oyunculuk yaptığı yıllarda müzikle amatör olarak ilgilenen Esmeray, Kim Bunlar topluluğunun “Kim Bunlar?” adlı albümünde “1000 Kerre 1000 Kerre ” adlı şarkıyı seslendirdi. 1974 yılında TRT’nin düzenlediği 1. Toplu İğne Beste Yarışması’na katıldı. Bestelerinde Erol Tanır imzasını kullanan Şemi Diriker’in bestelediği “Unutama Beni” şarkıyı seslendirdi. Parça, yarışma jürisi ve halk jürisi tarafından birinci seçildi ancak TRT’de yayımlanması “yoz müzik” olduğu gerekçesiyle yasaklandı.[3] Esmeray, o yıl Küçük Bebek Belediye Gazinosu’nda profesyonel olarak sahneye çıktı. Unutama Beni filminde misafir oyuncu olarak yer aldı. 1975 yılında “Yayınlanamaz” adlı albümü çıkardı. Bu albümde Unutama Beni ve TRT’nin yayımlanmasını yasakladığı diğer şarkılarına yer verdi. Aynı yıl yayımlanan 13,5 şarkısında Arap Kızı çocuk tekerlemesinin sözlerinden yola çıkarak Osmanlılardan beri bir parçası olan Afrika kökenli Türkleri anlattı.[4]

1977 yılında ikinci plağı ‘Gel Tezkere’ ‘yi çıkardı. Gel Tezkere, çok popüler oldu. Esmeray, sonraki yıllarda da asker şarkıları söylemeye devam etti.

Ertan ve Funda Anapa, Melike Demirağ, Kerem Yılmazer ve İskender Doğan’la birlikte oluşturdukları “Grup Sekstet” grubuyla 1978 yılı Eurovision Türkiye finali ön elemelerine Atilla Özdemiroğlu’nun bestelediği, Şanar Yurdatapan’ın sözlerini yazdığı ve Lale Mansur’un koreografisini hazırladığı “İnsanız Biz” şarkısıyla katıldı. Yarışmada ikinci olan parçanın TRT’de yayını yasaklandı.[5]

Esmeray, müzik yaşamında dokuz adet 45’lik, dört adet LP ve Kağıt Mendil isimli bir adet kaset çalışması yaptı. 1981 yılında yayınlanan Sürpriz 81 albümünde Türk Sanat Müziği eserlerini seslendirdi. 1986’da profesyonel sahne çalışmalarına son verdi. “Alıştık Artık” adlı televizyon programında, Küçük Besleme, Reyting Hamdi gibi televizyon dizilerinde yer aldı.

1995 yılında Nedim Saban Tiyatrosu’nda sahnelenen “Oscar” adlı oyun ile tekrar tiyatroya döndü. 2000 yılında “Hep Aynı Yaygara” ve “Dilekçe” oyunlarında rol aldı.

2000 yılında Eski Dostlar adlı albümü yayımladı. Yakalandığı kanser hastalığı sonrası geçim sıkıntısı çeken sanatçı, hastane masraflarını karşılayamadığı haberinin yayılmasından sonra Esmeray’ın tedavi masraflarını Türk Silahlı Kuvvetleri üstlenmiştir. Tedaviye başlandıktan kısa bir süre sonra sağlık durumu iyiye gitmiş, tedavisine evinde devam edilmiştir[6]. Sanatçı 25 Mart 2002’de öldü; cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Esmeray’ın anısına, sanatçının 1970’li, 1980’li yıllarda seslendirdiği parçalardan oluşan, eşi Şemi Diriker tarafından tasarlanmış bir albüm 2003 yılında Unutmadık Seni adıyla çıkmıştır.[7]

Esmeray Diriker için yapılan aramalar

Esmeray Diriker, Esmeray Diriker biyografi, Esmeray Diriker hayatı, Esmeray Diriker özgeçmişi, Esmeray Diriker hakkında, Esmeray Diriker doğum yeri, Esmeray Diriker fotoğraf, Esmeray Diriker video, Esmeray Diriker resim, Esmeray Diriker kimdir?, Esmeray Diriker kaç yaşında?, Esmeray Diriker kaç yaşında öldü? Esmeray Diriker nereli, Esmeray Diriker memleketi Esmeray Diriker ne zaman ve neden öldü? Esmeray Diriker Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Esmeray Diriker
Google'de ara: Esmeray Diriker