Turgut Yarkent

Ölüm Nedeni: solunum yetmezliği
Öleli tam: 17 yıl, 7 ay, 12 gün olmuş.
Öldügünde: 90 yaşındaydı.

Turgut Yarkent, 28 Nisan 2006 tarihinde yaşlılığa bağlı solunum yetmezliğinden, tedavi gördüğü GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi’nde vefat etti. Ünlü söz yazarı.

Turgut Yarkent, 1916 yılında Üsküdar’da dünyaya geldi. 1939 yılında Harp Okulu’ndan mezun oldu. 1949 – 1950 yıllarında Harp Akademisi’nde okudu. 1954 yılında geçirdiği kaza sonucu askerlikten ayrıldı. 100’den fazla şiiri Türk sanat müziğinin sevilen eserlerine güfte oldu.

Yeni bir dönem başlar Turgut beyin hayatında. Bir tanıdığının sayesinde mini golfe ilgi duyar ve Büyükada’da Golf Kulübü açarlar. Bir süre sonra tümüyle Turgut beye kalır kulüp, orada Ayla Hanım’la tanışır ve evlenmeye karar verir.

Önce Aygaz, sonra da İpragaz’da çalışmaya başlar Turgut bey. Bu yıllarda evlenmeden önce yoğun olarak ilgilenmeye başladığı şiirleri birbiri ardına bestelenmeye başlar. Eserler Türk sanat müziğinin gözde eserleri arasına girer.

Bu arada bestelenen şiirlerinin dışında da şiir yazmayı sürdüren Turgut Yarkent pek çok şiir kitabı da yazar.

100’e yakın şiiri bestelenen Turgut Yarkent, 25 yılın sonunda İpragaz’daki işinden emekliye ayrılır.

MİHRABIM DİYEREK SANA YÜZ VURDUM
Mihrabım diyerek sana yüz vurdum
Gönlümün dalında bir yuva kurdum
Yıllardan beridir yalvarıp durdum
Sevgilim demeyi öğretemedim
Gönlünde sevgime yer vermedin de
Yaban güllerini hep derlerin de
Ellerin ismini ezberledin de
Bir benim adımı öğretemedim
Sonunda hicranı öğrettin bana
Ben sana sevmeyi öğretemedim.

Turgut Yarkent için yapılan aramalar

Turgut Yarkent, Turgut Yarkent biyografi, Turgut Yarkent hayatı, Turgut Yarkent özgeçmişi, Turgut Yarkent hakkında, Turgut Yarkent doğum yeri, Turgut Yarkent fotoğraf, Turgut Yarkent video, Turgut Yarkent resim, Turgut Yarkent kimdir?, Turgut Yarkent kaç yaşında?, Turgut Yarkent kaç yaşında öldü? Turgut Yarkent nereli, Turgut Yarkent memleketi Turgut Yarkent ne zaman ve neden öldü? Turgut Yarkent Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Turgut Yarkent
Google'de ara: Turgut Yarkent