Turhan Feyzioğlu

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 36 yıl, 3 ay, 25 gün olmuş.
Öldügünde: 66 yaşındaydı.

Turhan Feyzioğlu (1922, Kayseri, Türkiye – 24 Mart 1988, Ankara, Türkiye), Türk hukuk profesörü ve siyasetçi.

XI. Dönem Sivas, 1. (XII), 2. (XIII), 3. (XIV), 4. (XV), 5. (XVI) Dönem Kayseri Milletvekillikleri ile Kurucu Meclis Üniversite Temsilciliği (6 Ocak 1961 – 15 Ekim 1961) yaptı. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kısa süreli başbakanlığını (5 saat geçiçi olarak) yapan siyasetçidir.

Erken dönem hayatı
İlköğretimini Kayseri’de, orta öğrenimini Galatasaray Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. İngiltere’de anayasa hukuku alanında doktora yaptı ve 1955 yılında Türkiye’nin en genç profesörü unvanını aldı. 1956 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne dekan oldu. Fakültenin yayını olan “Forum” dergisindeki yazıları nedeniyle iktidardaki Demokrat Parti ile çatıştı ve hakkında kovuşturma açılınca üniversiteden istifa etti.

Siyasi yaşamı
Turhan Feyzioğlu, bir süre sonra CHP’den politikaya atıldı. 1957 yılında Sivas’tan milletvekili seçildi. 27 Mayıs Darbesi’nden sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ne seçildi. Kurucu Meclis’te Üniversite Temsilcisi (6 Ocak 1961 – 15 Ekim 1961) olarak Anayasa Komisyonu başkanlığına getirildi. 1961 yılındaki seçimlerde Kayseri milletvekili olarak yine meclise girdi ve II. Gürsel kabinesinde millî eğitim bakanlığı ve ilk koalisyon hükûmetinde devlet bakanlığı ile başbakan yardımcılığı yaptı.

CHP’den ayrılana kadar gelecek genel başkan olarak görülüyordu. Ancak Bülent Ecevit’in güçlü çıkışı ve CHP’nin Ortanın Solu sloganını benimsemesi üzerine partideki genel sekreterlik görevinden istifa etti. 47 milletvekili ve senatörle birlikte CHP’den ayrılarak Güven Partisi’ni kurdu. Sonradan, Cumhuriyetçi Parti ile Güven Partisi’ni birleştirerek Cumhuriyetçi Güven Partisi’nin başına geçti ve 12 Eylül 1980 Darbesi’ne kadar bu partinin genel başkanlığını yürüttü.

1975 yılında Demirel’in başbakanlığındaki I. Milliyetçi Cephe Hükümeti’nde ve 1978 yılında kurulan Ecevit Hükümeti’nde devlet bakanlığı ve başbakan yardımcılığı görevlerini birlikte üstlendi. Süleyman Demirel’in 1979 yılında kurduğu azınlık hükûmetini dışarıdan destekledi. 1981 yılında aktif siyasetten çekildi.

12 Eylül darbesi sonrası tüm partiler kapatıldı. Darbe yönetimi Cumhuriyetçi Güven Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Turhan Feyzioğlu’nu Başbakan yapmaya karar verdi. Bazı generaller karşı çıktı. “Eski liderler gözaltında. Küçük bir partinin genel başkanını Başbakan yapmayalım.” dediler. Başbakan yapıldıysa da 5 saat sonra karar geri alındı.[1]

66 yaşında kalp krizinden öldü. Leyla Cıngıllıoğlu Feyzioğlu ile evliydi ve Saide Buçukoğlu (1950-1969)’nun babasıydı. Aynı zamanda Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi eski Dekanı ve Türkiye Barolar Birliği eski Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nun dedesidir.

Kitapları
Kanunların Anayasaya Uygunluğunun Kazai Murakabesi (1951)
Demokrasiye ve Diktatörlüğe Dair (1957)
Devlet Adamı Atatürk (1963)
Atatürk ve Milliyetçilik
Türk Millî Mücadelesinin ve Atatürkçülüğün Temel İlkelerinden Biri Olarak Millet Egemenliği.
Atatürk Yolu
Un Liberateur et un Modernisateur Genial Kemal Atatürk

Turhan Feyzioğlu için yapılan aramalar

Turhan Feyzioğlu, Turhan Feyzioğlu biyografi, Turhan Feyzioğlu hayatı, Turhan Feyzioğlu özgeçmişi, Turhan Feyzioğlu hakkında, Turhan Feyzioğlu doğum yeri, Turhan Feyzioğlu fotoğraf, Turhan Feyzioğlu video, Turhan Feyzioğlu resim, Turhan Feyzioğlu kimdir?, Turhan Feyzioğlu kaç yaşında?, Turhan Feyzioğlu kaç yaşında öldü? Turhan Feyzioğlu nereli, Turhan Feyzioğlu memleketi Turhan Feyzioğlu ne zaman ve neden öldü? Turhan Feyzioğlu Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Turhan Feyzioğlu
Google'de ara: Turhan Feyzioğlu