Yadigar Ejder

Ölüm Nedeni: donarak
Öleli tam: 31 yıl, 10 ay, 26 gün olmuş.
Öldügünde: 44 yaşındaydı.

Yadigar Ejder veya Yadigar Kuzu (Gerçek ismi: Adnan Ayberk, d. 1951[1] – 4 Mart 1991), Türk sinema sanatçısı.

Türk sinemasında çok sayıda filmde yardımcı oyuncu olarak rol alan sanatçı, özellikle Doktor Civanım filminde Gaffur rolüyle[2] ve Şark Bülbülü filminde oynadığı Mazlum karakteriyle hatırlanır.
————-
200’ü aşkın filmde yardımcı rollerde yer alan Yadigar Ejder, Kemal Sunal filmlerinin vazgeçilmez isimleri arasındaydı. İri ve uzun yapısıyla pek çok rolde yer alan Yadigar Ejder, hayatını kaybettiğinde henüz 40 yaşındaydı. Peki, Yadigar Ejder kimdir? Yadigar Ejder hangi filmlerde rol aldı?
Yeşilçam’da sayısız filmde rol alan Yadigar Ejder ya da gerçek adıyla Adnan Ayberk, çok tanınan ancak gerçekte hayatına ilişkin çok az şey bilinen emektar bir oyuncu. Şark Bülbülü filmindeki ‘Mazlum’ rolü ile hafızalara kazınan Yadigar Ejder, 1968 yılında ilk sinema filminde rol almıştı. İşte, Yadigar Ejder hakkında tüm merak edilenler…

1951 yılında Sivas’ta dünyaya geldi. Türk sinemasında çok sayıda filmde yardımcı oyuncu olarak rol alan sanatçı, özellikle Kemal Sunal filmlerindeki “Gaffur” rolüyle ve Şark Bülbülü isimli filmde oynadığı “Mazlum” karakteriyle hatırlanır.

Orta halli, altı çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu idi. İlkokul üçüncü sınıfta okulu bıraktı. 1967’de İstanbul’a gitti ve bir süre sonra Yeşilçam’da oyunculuğa başladı. Birçok filmde yardımcı oyuncu olarak rol aldı. Özellikle Kemal Sunal filmlerinde oynadı. “Yadigar Ejder” adıyla tanındı.

1991 yılında İstanbul’da hayatını kaybetti. Sanatçının Taksim Parkı’nda donarak öldüğü iddia edildi. Ancak daha sonra sanatçının yüksek tansiyon ve şeker hastası olduğu, bu hastalıklara bağlı kalp krizi ve beyin kanaması geçirdiği ya da kayarak başını duvara çarptığı ve bu nedenle vefat ettiği söylendi.

Hayatı, Erhan Tuncer’in kaleme aldığı ve 2015 yılında yayımlanan “Bir Yadigar Ejder” adlı kitaba konu olmuştur Mezarı, Beyoğlu’nda Kulaksız Mezarlığı’ndadır.

Yadigar Ejder için yapılan aramalar

Yadigar Ejder, Yadigar Ejder biyografi, Yadigar Ejder hayatı, Yadigar Ejder özgeçmişi, Yadigar Ejder hakkında, Yadigar Ejder doğum yeri, Yadigar Ejder fotoğraf, Yadigar Ejder video, Yadigar Ejder resim, Yadigar Ejder kimdir?, Yadigar Ejder kaç yaşında?, Yadigar Ejder kaç yaşında öldü? Yadigar Ejder nereli, Yadigar Ejder memleketi Yadigar Ejder ne zaman ve neden öldü? Yadigar Ejder Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Yadigar Ejder
Google'de ara: Yadigar Ejder