Yıldırım Gencer

Ölüm Nedeni: kalp rahatsızlığı
Öleli tam: 18 yıl, 8 ay, 12 gün olmuş.
Öldügünde: 68 yaşındaydı.

Yıldırım Gencer, (Gerçek adı Gencer Yıldırımgeç, d. 25 Kasım 1936, Adapazarı – ö. 17 Ocak 2005 – Kuzuluk, Akyazı), Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusudur.

1936’da Adapazarı’nda doğdu. Abhaz, Sadz olan Yıldırım Gencer, Geçba sülalesindendir.

Ressam Sezgin Burak – Ersin Burak kardeşler ve Faruk Geç (Geçoğlu) ile yakın akrabadır. Galatasaray Lisesi Orta Okul kısmından mezun oldu. Sinemaya 1963’te “Elalem Ne Der” filmiyle başladı. İlk filminin afiş resmini ressam olan akrabası Faruk Geç çizdi. Çok sayıda filmde başrol ve ikinci derece rollerde oynadı. Bazı televizyon dizilerinde de oynadı. Türk sinemasında “kötü adam karakteri” rollerinde tanınan sanatçı; alçak gönüllülüğü, kendine özgü gösterişli yürüyüşüyle ve duruşuyla tanınırdı. Sinema ve dizi filmlerde rol almıştır. Yeşilçamın ilk fantastik filmi karakteri olan Kilink’i canlandıran kişi olmuştur. 1979’da TRT için çekilen Yorgun Savaşçı dizisinde Çerkez Ethem’i canlandırdı. Dizi 12 Eylül Darbesi’nde yakıldı. 10 yıl sonra saklanılmış bir negatifi bulundu. Ardından dizi Halit Refiğ tarafından yeniden düzenlenip yayınlandı.[1] Yıldırım Gencer, son zamanlarında kardeşi Gündüz’ün Kuzuluk’taki evinde yaşamaktaydı. Bir filminde yönetmenlik de yapan sanatçı, 69 yaşında kalp rahatsızlığından yaşamını yitirdi. Gencer her ne kadar bir dönem Ülkü Özen ile nişanlanmış olsa da adı Perihan Savaş, Nazan Şoray ve Figen Say isimlerle aşk dedikodularına karışmıştır.

Yıldırım Gencer için yapılan aramalar

Yıldırım Gencer, Yıldırım Gencer biyografi, Yıldırım Gencer hayatı, Yıldırım Gencer özgeçmişi, Yıldırım Gencer hakkında, Yıldırım Gencer doğum yeri, Yıldırım Gencer fotoğraf, Yıldırım Gencer video, Yıldırım Gencer resim, Yıldırım Gencer kimdir?, Yıldırım Gencer kaç yaşında?, Yıldırım Gencer kaç yaşında öldü? Yıldırım Gencer nereli, Yıldırım Gencer memleketi Yıldırım Gencer ne zaman ve neden öldü? Yıldırım Gencer Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Yıldırım Gencer
Google'de ara: Yıldırım Gencer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir