Ahmet Emin Yalman

Ölüm Nedeni:
Öleli tam: 50 yıl, 9 ay, 11 gün olmuş.
Öldügünde: 85 yaşındaydı.

Ahmet Emin Yalman (14 Mayıs 1888, Selânik – 19 Aralık 1972, İstanbul)[1] Türk liberal gazeteci ve yazar.
Türk gazeteci ve yazardır.
1888 yılında Selanik’te doğdu. 1907 yılında Alman Lisesini bitirdi. Aynı yıl İstanbul Hukuk Fakültesinde öğrenciyken Sabah gazetesinde çalışmaya başlayarak gazeteciliğe ilk adımını attı. 1910 yılında Hukuk Fakültesinden mezun oldu ve ABD’ye giderek New York’ta Columbia Üniversitesinde Gazetecilik ve Felsefe dallarında doktora yaptı. Türk basını üzerine hazırlanmış ilk doktora tezi olan bu çalışma “The Development Of Modern Turkey As Measured By Its Press” adıyla yayımlandı.
1914 yılında ülkeye geri dönerek İstanbul Üniversitesinde Ziya Gökalp’in yanında Sosyoloji asistanlığı yaptı.
1916-1920 yılları arasında Siyasal Bilgiler Fakültesinde ders verdi. 1917 yılında Vakit gazetesini, 1923 yılında Vatan gazetesini çıkardı. 1936 yılında Tan gazetesini satın alarak bir süre çalıştırdı.
Ahmet Emin Yalman, 1952 yılında bir suikast girişimine hedef oldu ve ağır yaralandı. ABD’deki Kaliforniya ve Georgia Üniversitesi tarafından Great Courage Award (Büyük Cesaret Ödülü)’a layık görüldü. 1961’de bir süre Hür Vatan gazetesini çıkarmayı denedi. 1961’den sonra çeşitli gazetelerde köşe yazıları yazdı.
1967 yılında Devlet Kültür Ödülünü aldı.
Yaşamının son yıllarında hatıralarını bir kitapta toplayarak “Yakın Tarihte Gördüklerim ve Geçirdiklerim” adıyla yayımladı. 19 Aralık 1972’de İstanbul’da hayatını kaybetti.

Ahmet Emin Yalman için yapılan aramalar

Ahmet Emin Yalman, Ahmet Emin Yalman biyografi, Ahmet Emin Yalman hayatı, Ahmet Emin Yalman özgeçmişi, Ahmet Emin Yalman hakkında, Ahmet Emin Yalman doğum yeri, Ahmet Emin Yalman fotoğraf, Ahmet Emin Yalman video, Ahmet Emin Yalman resim, Ahmet Emin Yalman kimdir?, Ahmet Emin Yalman kaç yaşında?, Ahmet Emin Yalman kaç yaşında öldü? Ahmet Emin Yalman nereli, Ahmet Emin Yalman memleketi Ahmet Emin Yalman ne zaman ve neden öldü? Ahmet Emin Yalman Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Ahmet Emin Yalman
Google'de ara: Ahmet Emin Yalman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir