Ahmet Piriştina

Ölüm Nedeni: kalp krizi
Öleli tam: 19 yıl, 8 ay, 8 gün olmuş.
Öldügünde: 52 yaşındaydı.

Ahmet Piriştina (8 Nisan 1952, Buca, İzmir – 15 Haziran 2004, İzmir), Türk siyasetçi. 1999 ve 2004 yılları arasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini sürdürmüştür.[1]

Ahmet Piriştina, 8 Nisan 1952 tarihinde İzmir Buca ilçesinde dünyaya geldi. 2. Dünya Savaşısonrasında Kosova’dan Türkiye’ye göç eden Arnavut kökenli bir ailenin çocuğuydu. İlköğretimini Buca’da tamamladı. Ortaokulu İzmir Saint Joseph’te, lise öğrenimini İzmir AtatürkLisesi ve Türkay Koleji’nde tamamladı.

1991 yılında DSP’den milletvekili adaylığı oldu. Fakat milletvekili seçilemedi. Politikaya attığı ilk adım, 1994 yerel seçimlerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeliği oldu. Aynı zamanda bu göreviniSP grup sözcüsü olarak devam ettirdi. 1995 yılında DSP’den İzmir milletvekili oldu. 1999 seçimlerinde DSP’den İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ahmet Piriştina, daha sonra CHP’ye geçmiş ve 5 yıllık görev süresinin dolmasının ardından yapılan 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde yeniden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

Piriştina’nın siyasi macerası 1999 yerel seçimlerinde DSP’den İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesiyle yeni bir döneme girdi. Bu dönemde, kendisinden daha önce görev yapan büyükşehir belediye başkanlarınca başlatılan ve İzmir’i daha çağdaş bir konuma taşıyan İzmir Büyük Kanal Projesi, İzmirKordonboyu Projesi ve İzmir Metrosu gibi projeler, onun döneminde bitirildi ya da çalışmalar hızlandırıldı.

Ahmet Piriştina büyükşehir belediyesinin Fen İşleri bölümünün altyapısını kullanarak İzmir’deki birçok ilk ve orta dereceli okulun elden geçirilmesini sağladı. Büyükşehir Belediyesine bağlı Eşrefpaşa Hastanesinin olanaklarıyla ilköğretim okullarında sağlık taraması yaptırdı. Sosyal güvencesi olmayan yoksul öğrencilerin ameliyat dahil tedavi masraflarını belediye bütçesinden ayrılan kaynakla gerçekleştirdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Piriştina, hayata geçirdiği projelerle İzmire ve hatta Türkiyeye farklı bir belediyecilik anlayışı getirmiş; bunun sonucunda kentte büyük bir değişim yaşanmaya başlamıştır.

Ahmet Piriştina hemşehrilerle belediye arasındaki iletişimi sağlamak amacıyla Hemşehri İletişim Merkezi ve Semt Merkezlerini kurarak hizmet üretiminde toplumsal katılımı ve adaleti sağlamaya özen gösteren bir yaklaşımı benimsemiştir. Çevre temizliği itfaiye mezarlık hizmetleri ile engelli yurttaşların kent yaşamına katılımını sağlayacak uygulamalar olması gereken normlara uygun hale getirilmiştir. Toplumsal hizmetler kapsamında yüzlerce okulun onarımı ile kent kültürü ve tarihi kentlilik bilinci gibi kavramlar çerçevesinde ortak bir İzmirlilik duygusu yaratacak İzmir Kent Kitaplığı ve kent kültürü sergileri İzmir’in 5000. yıl kutlamaları İzmir liseli kent tarihi konferansları İzmir Kent Arşivi ve Müzesi açık hava film gösterimleri düzenlenen sempozyum ve kolokyumlar kenti kültürel yönden geliştiren hizmetlerdendir. İlçe belediyelere devrettiği spor salonlarıyla amatör klüplerin spor yapma olanaklarının genişletilmesi yaya koşu ve bisiklet yollarının düzenlenmesi gibi çalışmalara imza atan Ahmet Piriştina’nın İzmir’i fuarlar ve kongreler şehri haline getirmek en büyük hayali ve hedefiydi.

Fransızca bilen Ahmet Piriştina, evli ve iki çocuk babasıydı.

Ahmet Piriştina, 15 Haziran 2004 günü geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti.

Ahmet Piriştina için yapılan aramalar

Ahmet Piriştina, Ahmet Piriştina biyografi, Ahmet Piriştina hayatı, Ahmet Piriştina özgeçmişi, Ahmet Piriştina hakkında, Ahmet Piriştina doğum yeri, Ahmet Piriştina fotoğraf, Ahmet Piriştina video, Ahmet Piriştina resim, Ahmet Piriştina kimdir?, Ahmet Piriştina kaç yaşında?, Ahmet Piriştina kaç yaşında öldü? Ahmet Piriştina nereli, Ahmet Piriştina memleketi Ahmet Piriştina ne zaman ve neden öldü? Ahmet Piriştina Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Ahmet Piriştina
Google'de ara: Ahmet Piriştina