Ali Rıza Özdarende

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 70 yıl, 6 ay, 18 gün olmuş.
Öldügünde: 76 yaşındaydı.

Ali Rıza Özdarende (1876 – 17 Mart 1952), Türk din adamı ve siyasetçi. TBMM 1. Dönem ve 2. Dönem Amasya milletvekili.

1876’da Amasya’nın Gümüşhacıköy ilçesinin Hacı Yahya Mahallesi’nde doğdu. Darendeli Müftüzade Muzaffer Tevfik Efendi’nin oğluydu. İlköğrenimini Gümüşhacıköy Hacı Yahya Mahallesi Sıbyan Mektebi’nde yaptı. Ortaöğrenimini ise aynı ilçenin Rüştiye Mektebi’nde tamamladı. 9 Temmuz 1893’te Rüştiye’den mezun olduktan sonra, Amasya’ya gitti. Oradaki Sultan Veli Beyazıt Medresesi’ne kaydoldu. Bu medresede Müderris Muharrem Efendi’nin derslerine devam ederek 28 Nisan 1905’te müderrislik icazeti aldı. Sonra İstanbul’a gitti ve tanınmış din alimlerinden Muğlalı Rıza Efendi’nin derslerine devam ederek bilgisini genişletti.

Öğrenimi sonrasında Gümüşhacıköy’e döndü. Orada müderrislik yaparken 1910’da Sivas İl Genel Meclisi’ne Amasya Sancağı üyesi olarak seçildi. Bu görevini 1912 yılına kadar sürdürdü. 3 Ağustos 1912’de Gümüşhacıköy Müftülüğü’ne atandı.

1919’da Milli Mücadele’nin başlamasıyla, Gümüşhacıköy Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nde görev aldı. TBMM’nin 1. Dönemi’ne Amasya Milletvekili seçilerek 23 Nisan 1920’de Meclis’in açılışında hazır bulundu. Meclis’te Anayasa, Şeriye ve Evkaf komisyonlarında çalıştı. 3. toplantı yılında Şeriye ve Evkaf Komisyonu’nun başkanlığını yaptı. Belediye Başkanlarının seçimi hakkındaki 30 Ekim 1922 tarih ve 278 sayılı Kanun, Dahiliye Vekaleti’nin tasarısı ile birleştirerek önerisi üzerine kabul edildi.

TBMM’nin 2. Dönem’inde tekrar Amasya Milletvekili seçildi. Şeriye, Diyanet ve Evkaf, Tapu Komisyonlarında çalıştı. Kürsüde altı konuşma yaptı. Milletvekilliği sona erince İstanbul’a yerleşti. 17 Mart 1952’de vefat etti.

——————-

Ali Rıza Özdarende Gümüşhacıköy Müftüsü iken TBMM 1. Dönem ve 2. Dönemde Amasya milletvekilliği yapmış bir din ve siyaset adamıdır.1876’da Amasya-Gümüşhacıköy ilçesi’nin Hacı Yahya Mahallesi’nde doğdu. Darendeli Müftüzade Muzaffer Tevfik Efendi’nin oğludur. İlk öğrenimini Gümüşhacıköy Hacı Yahya Mahallesi Sıbyan Mektebi’nde yaptı. Orta öğrenimini ise, aynı ilçenin Rüştiye Mektebi’nde tamamladı. 9 Temmuz 1893’te Rüştiye’den mezun olduktan sonra, Amasya’ya gitti. Oradaki Sultan Veli Beyazıt Medresesi’ne kaydoldu. Bu medresede Müderris Muharrem Efendi’nin derslerine devam ederek 28 Nisan 1905’te müderrislik icazeti aldı. Sonra İstanbul’a gitti ve tanınmış din alimlerinden Muğlalı Rıza Efendi’nin derslerine devam ederek bilgisini genişletti.Öğrenimi sonrasında Gümüşhacıköy’e döndü. Orada müderrislik yaparken 1910’da Sivas İl Genel Meclisi’ne Amasya Sancağı üyesi olarak seçildi. Bu görevini 1912 yılına kadar sürdürdü. 3 Ağustos 1912’de Gümüşhacıköy Müftülüğü’ne atandı.1919’da Milli Mücadele’nin başlamasıyla, Gümüşhacıköy Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nde görev aldı. TBMM’nin 1. Dönemi’ne Amasya Milletvekili seçilerek 23 Nisan 1920’de Meclisin açılışında hazır bulundu. Meclis’te Anayasa, Şeriye ve Evkaf komisyonlarında çalıştı. 3. toplantı yılında Şeriye ve Evkaf Komisyonu’nun başkanlığını yaptı. Belediye Başkanlarının seçimi hakkındaki 30 Ekim 1922 tarih ve 278 sayılı Kanun, Dahiliye vekaletinin tasarısı ile birleştirerek önerisi üzerine kabul edildi.TBMM 2. Dönemde tekrar Amasya Milletvekili seçildi. Şeriye, Diyanet ve Evkaf, Tapu Komisyonlarında çalıştı. Kürsü’de altı konuşma yaptı. Milletvekilliği sona erince İstanbul’a yerleşti. 17 Mart 1952’de vefat etti.

Ali Rıza Özdarende için yapılan aramalar

Ali Rıza Özdarende, Ali Rıza Özdarende biyografi, Ali Rıza Özdarende hayatı, Ali Rıza Özdarende özgeçmişi, Ali Rıza Özdarende hakkında, Ali Rıza Özdarende doğum yeri, Ali Rıza Özdarende fotoğraf, Ali Rıza Özdarende video, Ali Rıza Özdarende resim, Ali Rıza Özdarende kimdir?, Ali Rıza Özdarende kaç yaşında?, Ali Rıza Özdarende kaç yaşında öldü? Ali Rıza Özdarende nereli, Ali Rıza Özdarende memleketi Ali Rıza Özdarende ne zaman ve neden öldü? Ali Rıza Özdarende Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Ali Rıza Özdarende
Google'de ara: Ali Rıza Özdarende