Ali Ulvi Ersoy

Ölüm Nedeni:
Öleli tam: 26 yıl, 0 ay, 29 gün olmuş.
Öldügünde: 74 yaşındaydı.

Ali Ulvi Ersoy, (1924 – 30 Ocak 1998), Türk karikatürist.

Ali Ulvi Ersoy kimdir, Ali Ulvi Ersoy, 1924 yılında İstanbul, Üsküdar’da doğmuştur. 1944 yılında Balıkesir Öğretmen Okulundan mezun oldu. Ardından Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümünde eğitim gördü. İlk karikatürü, 1940 yılında Mehmet Faruk Gürtunca‘nın çıkardığı “Çocuk Sesi” dergisinde yayımlandı. Daha çok eserlerinde imza olarak kullandığı Ali Ulvi adıyla tanınır.

Orta ikide yayınladıkları duvar gazetesinde “Cemal Nadir Güler mi, Ramiz Gökçe mi daha iyi karikatürcü” diye bir tartışma açarlar. Sonuca ulaşamayınca Vala Nureddin, Peyami Safa‘nın fikirlerini almaya giderler. Cemal Nadir Güler ilgilenir. Neden merak ediyorsunuz der, notlarını inceler. Karikatürlerini görmek ister. Cemal Nadir Güler; Vedat Günyol ve Osman Nebioğlu‘yla birlikte çıkardıkları Arkadaş adlı çocuk dergisine ayda 10 lirayla çizmesini önerir.

Ali Ulvi Ersoy, profesyonel karikatürcülük hayatına 1940 senesinde Arkadaş dergisinde başladı. Burada 1941 yılına kadar Cemal Nadir Güler‘in öğrencisi oldu. Daha sonra 1947 – 1949 yılları arasında “Kahkaha”, “Mizah” ve “Karikatür” gibi dergilerde çizerlik yaptı.

1950 yılında Cumhuriyet gazetesinde günlük karikatürler çizmeye başlayan Ali Ulvi Ersoy, ABD‘de Twentieth Century Fox film şirketinde film afişleri ressamlığı yaptığı 1957-1959 dönemi dışında, yaşamının sonuna kadar Cumhuriyet Gazetesi‘nin başçizerliğini üstlendi. Türkiye‘ye döndüğünde ise animasyon film üzerine çalışmalar yaptı ve bu alanda Türkiye’nin ilk çizgi filmlerine imza attı.

Karikatürleri “New Yorker”, “Saturday Evening Post”, “Look”, “Esquire”, “Punch” gibi ünlü dergi ve gazetelerde de yayımlanan Ali Ulvi Ersoy, 1959 yılında Cumhuriyet gazetesine döndü. 1960 sonrasında gazeteciliğin yanı sıra canlandırma, reel film çalışmaları ve “Piri Reis‘in Amerika Haritası” filmini hazırladı; Yalçın Çetin ve Tonguç Yaşar‘la birlikte “Evliya Çelebi” adlı iki çizgi film gerçekleştirdi.

İstanbul Üniversitesi Psikiyatri Kliniği için belgesel ve yarı belgesel filmler hazırladı. Yurtiçi ve yurtdışında katıldığı yarışmalardan çeşitli karikatür ödülleri kazandı.

Ali Ulvi Ersoy, 30 Ocak 1998 tarihinde İstanbul‘da 74 yaşında ölmüştür.

Ali Ulvi Ersoy için yapılan aramalar

Ali Ulvi Ersoy, Ali Ulvi Ersoy biyografi, Ali Ulvi Ersoy hayatı, Ali Ulvi Ersoy özgeçmişi, Ali Ulvi Ersoy hakkında, Ali Ulvi Ersoy doğum yeri, Ali Ulvi Ersoy fotoğraf, Ali Ulvi Ersoy video, Ali Ulvi Ersoy resim, Ali Ulvi Ersoy kimdir?, Ali Ulvi Ersoy kaç yaşında?, Ali Ulvi Ersoy kaç yaşında öldü? Ali Ulvi Ersoy nereli, Ali Ulvi Ersoy memleketi Ali Ulvi Ersoy ne zaman ve neden öldü? Ali Ulvi Ersoy Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Ali Ulvi Ersoy
Google'de ara: Ali Ulvi Ersoy