Siyami Ersek

Ölüm Nedeni: yaslilik
Öleli tam: 30 yıl, 4 ay, 6 gün olmuş.
Öldügünde: 73 yaşındaydı.

Prof. Dr. Siyami Ersek (d. 1920 Uşak, ö. 26 Ekim 1993 İstanbul)

Türkiye’deki başarılı ikinci kalp nakli ameliyatı yapan Dr. Siyami Ersek 1920 yılında Uşak’ta doğmuştur. 1993 senesinde ölen Ersek birçok başarıya imza atmıştır.

Siyami Ersek Okul Yılları
Siyami Ersek, İlkokulu İzmir İkiçeşmelik’te Ortaokulu İzmir Erkek Lisesi’nde ve üniversiteyi de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde okumuştur. 1944 yılında mezun olan ve burada cerrahi bölümde asistanlık yapmaya başlayan Ersek, 1947 yılında cerrahi dalında uzmanlık kazanmıştır. Uzmanlığını sonraki yıllarda1948-1949 yılları arasında göğüs cerrahisi ve anesteziyoloji üzerine yaptığı çalışmalarla pekiştirmiştir.

Siyami Ersek Kariyerinde Önemli Olaylar
Siyami ersek, 1951 yılında Heybeliada Sanatoryum’nun cerrahi uzmanlığına getirilmiş, 5 sene sonra da Uludağ Sanatoryumu’nun başhekimliğine atanmıştır. İstanbul Süreyyapaşa hastanesinde 1958 yılında çalışmaya başlar ve 3 görevi 1961 yılına kadar üstün bir performansla sürdürür.

İstanbul Göğüs Cerrahisi Merkezi Kuruluşu
Kariyerinde en kritik bölümlerden olan 1962 yılı, İstanbul Göğüs Cerrahisi kuruluşudur. Haydarpaşa Göğüs Hastalıkları’nda kurulan bu merkezde başhekimlik ve cerrahi servis şefi olarak görev almıştır. İstanbul Göğüs Cerrahisi, Türkiye’deki en ileri düzeydeki sağlık kurumlarından biri olarak ün salmıştır. Buradaki ilk açık kalp ameliyatı da bir diğer başarıdır. 1963 yılında, Türkiye’de ilk kez açık kalp ameliyatı gerçekleşmiştir. Ayrıca aynı hastanede aynı sene ilk kez yapay kalp kapakçığı ameliyatı da yapılmıştır.
Dr. Siyami Ersek 22 Kasım 1968 tarihinde Türkiye’de ilk kez kalp nakli yapmıştır fakat hasta 18 saat hayatta kalmıştır. Aynı sene 27 Kasım tarihinde ikinci kere yapılan kalp nakli ameliyatı ise başarı ile sonuçlanmıştır. Ersek, yasal ve toplumsal sorunlar, verici zorluğu gibi nedenlerle kalp nakli çalışmalarını sürdürmemiştir. Odak noktası kalp kapakçığı bozuklukları tedavisi olmuştur.

Özel Hayatı ve Meclis Görevi
Dr. Fela Ersek ile evlenen ve başarılı birçok işe imza atan Dr. Siyami Ersek göğüs, kalp ve damar cerrahisi kliniklerinin gelişmesi bakımından büyük emeğe sahiptir. Sağlık Bakanlığı Yüksek Sağlık Şurası üyesi olarak 20 sene görev yapan Ersek, 1983 yılında emekli olmuştur. TBMM Danışma Meclisi İstanbul üyeliği de diğer bir görev tanımı olmuştur. Milliyetçi Demokrasi Partisi İstanbul İl Başkanlığı görevinde de bulunmuştur.

Siyami Ersek için yapılan aramalar

Siyami Ersek, Siyami Ersek biyografi, Siyami Ersek hayatı, Siyami Ersek özgeçmişi, Siyami Ersek hakkında, Siyami Ersek doğum yeri, Siyami Ersek fotoğraf, Siyami Ersek video, Siyami Ersek resim, Siyami Ersek kimdir?, Siyami Ersek kaç yaşında?, Siyami Ersek kaç yaşında öldü? Siyami Ersek nereli, Siyami Ersek memleketi Siyami Ersek ne zaman ve neden öldü? Siyami Ersek Ölüm nedeni?

Twitter'de ara: Siyami Ersek
Google'de ara: Siyami Ersek